Gotická architektúra

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Západná fasáda baziliky Saint-Denis
Schodisko Žigmundovej veže, katedrála sv. Alžbety (Košice)

Gotická architektúra je architektúra v období gotiky. Gotika, ktorej meno dali až renesanční „humanisti“, sa zrodila, resp. jej prvé znaky sú viditeľné už na prestavbe baziliky Saint-Denis. S prestavbou tejto baziliky začal opát Suger (1081 – 1155) v roku 1136. Táto prestavba začína charakterizovať sloh ako plný svetla, ktoré sa privádza do záveru chóru a venca kaplniek cez vitrážové okná.

Lomený oblúk napomohol tento veľkolepý plán odľahčenia románskej steny tzv. „mur epais“ a privedenia vonkajšieho svetla dnu do baziliky. Jej charakteristickou črtou sa stala vertikálna línia, lomený oblúk a premyslená konštrukcia kostry chrámu, prenášajúca hmotnosť stavby pomocou nosných rebier na vonkajšie oporné konštrukcie. Gotická katedrála sa stala vrcholom architektonického umenia, a zároveň hlbokým duchovným symbolom. Gotický sloh sa prejavil aj vo výzore svetských stavieb, napríklad hradov. Šíril sa po celej Európe až do 16. storočia, no v Taliansku nebol nikdy plne prijatý (prejavoval sa najmä v zaalpskej oblasti), a práve preto bol nazvaný gotickým štýlom.

V samotnom Paríži sú viditeľné tzv. tri vývojové fázy gotiky. Začiatok v chóre baziliky Saint-Denis nasledovne v katedrále Notre Dame a nakoniec Sainte Chapelle.

Príklady[upraviť | upraviť zdroj]

  • Francúzsko: Bazilika Saint-Denis, katedrála Notre-Dame v Paríži, Sainte-Chapelle v Paríži, katedrála v Amiens, katedrála v Beauvais, katedrály v mestách Noyon, Laon a v Remeši, katedrála v Sens, Bourges, Tours, Rouen, Narbonne, Aix-en-Provence, Lyon, pápežský palác v meste Avignon a mnohé ďalšie katedrály, kostoly a hrady.
  • Anglicko: Katedrály v mestách Canterbury, York, Lincoln, Salisbury, Exeter, Norwich, tiež stará katedrála sv. Pavla v Londýne
  • Španielsko: Katedrály v mestách Sevilla, Barcelona, Palma, Toledo, Burgos, León
  • Nemecko: Katedrály v Kolíne nad Rýnom, Regensburgu, Magdeburgu, Štrasburgu (v súčasnosti sa toto mesto nachádza vo Francúzsku)
  • Taliansko: Katedrály v mestách Miláno, Florencia, Siena, Orvieto, bazilika San Petronio v Bologni, dóžovský palác v Benátkach, bazilika v Assisi
  • Nórsko: katedrála v meste Trondheim

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]