Akcia Vír

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Akcia Vír bol zásah Štátnej bezpečnosti proti členom rehoľnej spoločnosti sv. Františka z Assisi v Česko-Slovensku, ku ktorému došlo 27. marca 1983 na Kvetnú nedeľu.

ŠtB vykonala niekoľko domových prehliadok u františkánov po celom Česko-Slovensku a zhabala náboženskú literatúru, samizdaty, písacie stroje a liturgické predmety. Zatknutých bolo 20 osôb, väčšina z nich bola čoskoro prepustená. Niekoľko františkánov však ostalo vo väzbe pár mesiacov. Obviňovali ich z marenia dozoru nad cirkvami tým, že tajne vstúpili do františkánskeho rádu a vyvíjali v ňom činnosť.

Akcia vyvolala silné protesty hlavne zo zahraničia. Prezidentovi Gustávovi Husákovi poslal protestný telegram generálny predstavený františkánskeho rádu. Prezidentovi poslalo protestný list 87 slovenských aktivistov. V Česku sa 4 000 ľudí podpísalo pod list, v ktorom vyjadrovali solidaritu s väznenými františkánmi.

Pravdepodobne pod tlakom protestov boli v júli 1983 prepustení z väzby aj poslední františkáni a obžaloby boli stiahnuté.

O celej akcii bol v roku 2008 natočený dvojdielny dokumentárny film pod názvom Akcia Vír[1].

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]