Preskočiť na obsah

Akvatlon

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Akvatlon
Prvý zápas 20. storočie
Kontakt Nie
Obe pohlavia Nie
Kategória Vytrvalostný šport
Miesto konania Na celom svete
Vrcholné podujatie World Triathlon Aquathlon Championships
Olympijské hry Nie
Popularita Nízka
Pozri aj Športový portál

Akvatlon sú multišportové preteky pozostávajúce z plávania a behu. Pretekári absolvujú plávanie, po ktorom ihneď nasleduje beh na rôzne vzdialenosti. Športovci súťažia o najrýchlejšie celkové dokončenie trate.

Akvatlon patrí do rodiny vytrvalostných multišportových pretekov, ktoré si získali obľubu od triatlonu a rôznych nezávislých pretekov v druhej polovici 20. storočia. Moderný akvatlon je považovaný za disciplínu triatlonu, pretože štandardné preteky zahŕňajú rovnaké vzdialenosti ako triatlon, ale bez cyklistickej časti. Šport ako taký riadi Medzinárodná triatlonová únia, ktorá každoročne organizuje majstrovstvá sveta.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Dátum vzniku akvatlonu je ťažké určiť, pretože ide o kombináciu plávania a behu, ktoré majú pôvod už dávno v histórií. Moderné korene akvatlonu možno vystopovať k pretekom v Austrálii v 50. rokoch 20. storočia. Preteky pozostávali z behu po pláži, plávaniu na mori okolo bóje a naspäť a opätovnom behu po pláži. V šesťdesiatych rokoch sa táto myšlienka rozšírila do Kalifornie v Spojených štátoch a stala sa populárnou medzi bežcami a plavcami.[1] USA Triathlon tvrdí, že prvým akvatlonovým podujatím v USA boli preteky v San Diegu v roku 1971.[2]

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Akvatlon vo všeobecnosti kopíruje triatlonové vzdialenosti, no aj tu môže existovať variabilita. Pláva sa zväčša na otvorenej vode, ale existujú aj bazénové šprinty/superšprinty.

Štandardné vzdialenosti International Triathlon Union pre „teplú vodu“ sú 2,5 km beh následne 1000 metrov plávanie a ďalší 2,5 km beh.

Ak je teplota vody nižšia ako 22 °C potom sú preteky s povinným neoprénom a pláva sa 1000 m a beží sa 5 km.

„Dlhé trate“ pozostávajú z 2000 m plávania a 10 km behu. Ak je teplota vody nízka (okolo 16 °C), potom môže byť trať skrátená, prípadne môžu byť preteky kompletne zrušené. Ďalším športom odvodeným od triatlonu je duatlon, ktorý kombinuje cyklistiku a beh.

Podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Majstrovstvá sveta v akvatlone ITU sa konajú každoročne od roku 1998. Slovenský triatlonista Richard Varga je štvornásobným majstrom sveta v akvatlone. V roku 2021 sa na treťom mieste na Majstrovstvách sveta umiestnila Margaréta Vráblová.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Rough guide to Aquathlon [online]. [Cit. 2023-08-14]. Dostupné online. Archivované 2021-05-08 z originálu.
  2. Aquathlon [online]. . Dostupné online. (po anglicky)