Alex Filippenko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alexei Vladimir Filippenko
americký astrofyzik
americký astrofyzik
Narodenie25. júl 1958 (62 rokov)
Oakland, Kalifornia, Spojené štáty
Alma materUniversity of California, Santa Barbara
California Institute of Technology
ManželkaNoelle
DetiZoe, Simon, Caprielle, Orion
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alex Filippenko

Alexei Vladimir Filippenko (* 25. júl 1958, Oakland, Kalifornia, Spojené štáty) je americký astrofyzik a profesor astronómie na University of California, Berkeley.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

V roku 1979 získal bakalársky titul vo fyzike na University of California, Santa Barbara v Santa Barbare a v roku 1984 na California Institute of Technology, kde bol aj členom Hertzovej nadácie, doktorát (titul Ph.D.) z astronómie. Jeho výskum sa zameriava na supernovy a aktívne galaxie vo viditeľnej, ultrafialovej a infračervenej časti spektra.

Výskum[upraviť | upraviť kód]

Bol členom supernova cosmology project a High-z supernova search team. Neskôr pri objave zrýchľovania rozpínania vesmíru využil práve tieto pozorovania mimogalaktických supernov. Toto univerzálne zrýchľovanie predpokladá existenciu temnej energie a bolo zvolené magazínom Science magazine za najväčší vedecký prelom roku 1998.[1]

Vyvinul a prevádzkuje Katzmanov automatický teleskop – KAIT, plne robotizovaný teleskop, na ktorom sa vykonáva hľadanie supernov tzv. LOSS (Lick Observatory Supernova Search), najúspešnejší projekt hľadania blízkych supernov. Tiež je členom Nuker Teamu, ktorý využíva Hubblov teleskop na rozpoznávanie supermasívnych čiernych dier a skúmanie vzťahu medzi hmotnosťou a rozptylom rýchlostí čiernych dier v centrách galaxií.[2][3] Thompson-reuters index citácií ho označil za najcitovanejšieho výskumníka zaoberajúceho sa vesmírom v 10 ročnom období medzi rokmi 19962006.[4]

V médiách[upraviť | upraviť kód]

Venuje sa popularizácii astrofyziky, najmä súčasným objavom v oblasti supernov. Vystupoval v dokumentárnim seriáli The Universe televíznej stanice History Channel. Je autorom náiekoľkých DVD s názvom Understanding the Universe,[5] ktoré obsahujú sérii 96 polhodinových prednášok pre vysokoškolskú výučbu.

Ceny a vyznamenania[upraviť | upraviť kód]

V roku 1992 získal Newton Lacy Pierceho cenu za astronómiu a v roku 2000 Guggenheimov grant.

V roku 2009 bol zvolený do Národnej akadémie vied. Okrem týchto uznaní získal mnoho cien za stredoškolskú výučbu, vrátane Ceny Carla Sagan za popularizáciu vedy v roku 2004. V roku 2006 sa dostal cenu pre amerického profesora roka sponzorovanú Carnegi nadáciou za pokrok a prínos učiteľstvu udeľovanú Radou pre pokrok a podporu vzdelávania. V roku 2010 vyhral cenu Richarda H. Emmonsa za excelentné výkony v univerzitnej výučbe astronómie udeľovanej Astronomical Society of the Pacific.[6] Jeho pedagogická činnosť na University of California v Berkeley je veľmi populárna, študenti ho deväťkrát zvolili za najlepšieho profesora na akademickej pôde.[7]

Osobný život[upraviť | upraviť kód]

Je ženatý, s manželkou Noelle majú štyri deti - Zoe, Simon, Caprielle, a Orion.[8]

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. GLANZ, James. ASTRONOMY: Cosmic Motion Revealed - BREAKTHROUGH OF THE YEAR [online]. Science magazine. Dostupné online. (anglicky)
  2. Nuker Team: HST Investigations Into the Central Structure of Galaxies
  3. Cornell University Libraly - A Relationship Between Nuclear Black Hole Mass and Galaxy Velocity Dispersion
  4. The Most-Cited: Space Science
  5. Understanding the Universe: An Introduction to Astronomy
  6. About the ASP Awards
  7. University of California - Current Faculty
  8. The Cosmos: Astronomy in the New Millennium. Cambridge, UK : Cambridge University Press, 2014. Dostupné online. ISBN 9781107276956.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexei Filippenko na anglickej Wikipédii.