Alex Filippenko

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search
Alexei Vladimir Filippenko
americký astrofyzik
americký astrofyzik
Narodenie25. júl 1958 (59 rokov)
Oakland, Kalifornia, Spojené štáty
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alex Filippenko

Alexei Vladimir Filippenko (* 25. júl 1958, Oakland, Kalifornia, Spojené štáty) je americký astrofyzik a profesor astronómie na Kalifornskej univerzite v Berkeley. Filippenko získal bakalársky titul vo fyzike na Kalifornskej univerzite v Santa Barbare v roku 1979 a v roku 1984 získal na Kalifornskom technologickom inštitúte doktorát (titul Ph.D.) z astronómie, kde bol aj členom Hertzovej nadácie. Jeho výskum sa zameriava na supernovy a aktívne galaxie vo viditeľnej, ultrafialovej a infračervenej časti spektra.

Výskum[upraviť | upraviť zdroj]

Filippenko bol členom supernova cosmology project a High-z supernova search team. Neskôr pri objave zrýchľovania rozpínania vesmíru využil práve tieto pozorovania mimogalaktických supernov. Toto univerzálne zrýchľovanie predpokladá existenciu temnej energie a bolo zvolené magazínom Science magazine za najväčší vedecký prelom roku 1998.

Filippenko vyvinul a prevádzkuje Katzmanov automatický teleskop – KAIT, plne robotizovaný teleskop, na ktorom sa vykonáva hľadanie supernov tzv. LOSS (Lick Observatory Supernova Search), najúspešnejší projekt hľadania blízkych supernov. Tiež je členom Nuker Teamu, ktorý využíva Hubblov teleskop na rozpoznávanie supermasívnych čiernych dier a skúmanie vzťahu medzi hmotnosťou a rozptylom rýchlostí čiernych dier v centrách galaxií. Thompson-reuters index citácií označil Filippenka ako najcitovanejšieho výskumníka zaoberajúceho sa vesmírom v 10 ročnom období medzi rokmi 19962006.

V médiách[upraviť | upraviť zdroj]

Je často obsadzovaný v programe The Universe vysielanom na History Channel.

Ceny a vyznamenania[upraviť | upraviť zdroj]

Filippenko získal v roku 1992 Newton Lacy Pierceho cenu za astronómiu a v roku 2000 získal Guggenheimov grant.

V roku 2009 bol zvolený do Národnej akadémie vied. Okrem týchto uznaní získal mnoho cien za stredoškolskú výučbu, vrátane Ceny Carla Sagan za popularizáciu vedy v roku 2004. V roku 2006 sa dostal cenu pre amerického profesora roka sponzorovanú Carnegi nadáciou za pokrok a prínos učiteľstvu udeľovanú Radou pre pokrok a podporu vzdelávania. V roku 2010 vyhral cenu Richarda H. Emmonsa za excelentné výkony v univerzitnej výučbe astronómie udeľovanej Pacifickou Astronomickou spoločnosťou.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexei Filippenko na anglickej Wikipédii.