Alexander Fleming

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
Alexander Fleming
škótsky biológ a farmakológ
škótsky biológ a farmakológ
Narodenie6. august 1881
Darvel, East Ayrshire, Škótsko
Úmrtie11. marec 1955 (73 rokov)
Londýn, Spojené kráľovstvo
PodpisAlexander Fleming, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alexander Fleming
Alexander Fleming

Sir Alexander Fleming (* 6. august 1881, Darvel, East Ayrshire, Škótsko – † 11. marec 1955, Londýn, Spojené kráľovstvo) bol škótsky lekár, mikrobiológ a farmakológ. Fleming publikoval množstvo článkov z bakteriológie, imunológie a chemoterapie. Jeho najznámejším úspechom bolo objavenie enzýmu lyzozým v roku 1922 a izolovanie antibiotickej substancie penicilín z plesne Penicillium notatum v roku 1928, za ktoré získal v roku 1945 Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu spolu s Howardom Flore. Alexander Fleming sa narodil v škótskom grófstve Ayrshire v mestečku Darvel. Spolu so svojimi 7 súrodencami vyrástol na farme uprostred vidieckej krajinky. Ako štrnásťročnému mu zomrel otec a preto sa presťahoval do Londýna spolu so svojím bratom Tomom, ktorý sa tu zamestnal ako lekár. Alex najskôr chodil na polytechniku, neskôr robil v zasielateľstve. Po návrate z Búrskej vojny absolvoval aj lekársku školu St. Mary neďaleko londýnskej univerzity. V škole zostal až do roku 1914; robil výskum (v tíme Almrotha Wrighta) a prednášal. Slúžil aj ako lekár v 1. svetovej vojne. Po vojne sa vrátil opäť na St. Mary.

V roku 1921 objavil látku ničiacu baktérie, ktorej dal názov lyzozým. V roku 1928 ho zvolili za profesora. V septembri toho istého roku, pred odchodom na dovolenku, nechal náhodne ležať na stole misku s bakteriálnou kultúrou. Po návrate si všimol, že v miske vyrástla pleseň, okolo ktorej sa vytvoril kruh bez baktérií. Zopakoval to aj s mnohonásobným zriedením a získal podobné výsledky. Toto nedopatrenie ho inšpirovalo k ďalším experimentom s plesňami. Pôvodnú pleseň identifikoval ako Penicillium notatum. Svoj objav neskôr okomentoval slovami: Človek niekedy nájde to, čo nehľadá. Protibakteriálnu látku nazval penicilín. Po overení uverejnil 13. februára 1929 článok o svojom objave v British Journal of Experimental Pathology.

V roku 1938 profesor na Oxfordskej univerzite Howard Florey narazil na Flemingov článok. S kolegom Ernestom Chainom začali s touto penicilínovou plesňou experimentovať. Až v roku 1941 vyvinuli dostatočne čistú látku a vo veľkom ju začali vyrábať v USA od roku 1943 počas vojny.

Alexander Fleming sa oženil 2-krát. Prvá svadba bola v roku 1915, kedy si zobral za manželku Írku Sarah McElroyovú. Po jej smrti sa oženil s kolegyňou zo St. Mary. Bolo to v roku 1953. Avšak o necelé 3 roky zomrel, presne 11. marca 1955 na zlyhanie srdca. Pochovaný je v londýnskej Katedrále svätého Pavla.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • SPŠH Košice Zdroj, z ktorého (pôvodne) čiastočne čerpal tento článok