William Parry Murphy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Nositeľ Nobelovej ceny
Nositeľ Nobelovej ceny
William Parry Murphy
americký lekár
William Parry Murphy
Narodenie6. február 1892
Stoughton, Wisconsin, USA
Úmrtie9. október 1987 (95 rokov)
Brookline, Massachusetts, USA
Alma materUniversity of Oregon
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons William Parry Murphy

William Parry Murphy (* 6. február 1892, Stoughton, Wisconsin, USA – † 9. október 1987, Brookline, Massachusetts) bol americký lekár.

V roku 1934 získal Nobelovu cenu za fyziológiu alebo medicínu „za objav týkajúci sa liečby anémie pečeňou.“[1] Spolu s ním boli ocenení George Richards Minot a George Whipple.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1914 ukončil štúdium fyziky a matematiky na univerzite v Oregone. Po dvoch rokoch sa stal asistentom anatómie na lekárskej fakulte.

Začal študovať medicínu na Harvard University a v roku 1922 získal diplom doktora medicíny. Následne pracoval v rôznych nemocniciach, v roku 1924 sa stal asistentom na Harvardovej univerzite a neskôr profesorom a vedúcim lekárom Nemocnice P. B. Brighama v Bostone. Po skončení štúdia medicíny sa plne venoval krvným chorobám.

Rovnako ako Minot úspešne ordinoval chorým s pernicióznou anémiou pečeňovú diétu, neskôr im aplikoval vnútrosvalové injekcie výťažku z pečene. Jeho práca bola základom úspešného vyriešenia liečby zhubnej anémie.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. The Nobel Prize in Physiology or Medicine 1934 [online]. nobelprize.org, [cit. 2015-05-11]. Dostupné online. (anglicky)

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku William Parry Murphy na českej Wikipédii.