Preskočiť na obsah

Alexej Čepička

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alexej Čepička
český komunistický politik, minister
Alexej Čepička
Narodenie18. august 1910
Kroměříž, Rakúsko-Uhorsko
Úmrtie30. september 1990 (80 rokov)
Dobříš, ČSFR
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Alexej Čepička

Alexej Čepička (* 18. august 1910, Kroměříž - † 30. september 1990, Dobříš) bol český komunistický politik, minister, zať Klementa Gottwalda.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť[upraviť | upraviť zdroj]

Bol advokátskym koncipientom v Ostrave. Od roku 1929 bol členom KSČ. Počas druhej svetovej vojny v rokoch 1942-1945 bol väznený v koncentračných táboroch Osvienčim a Buchenwald.

Štart veľkej kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne sa oženil s jedinou dcérou Klementa Gottwalda Martou, čím odštartoval svoju kariéru. V rokoch 1947-1956 zastával vysoké stranícke i štátne funkcie: (1947-1948 minister vnútorného obchodu, 1948-1950 minister spravodlivosti, 1949-1950 predseda Štátneho úradu pre veci cirkevné, 1950-1956 minister národnej obrany, 1951-1956 člen Predsedníctva a politického sekretariátu Ústredného výboru KSČ).

Mal značnú zodpovednosť za nezákonnosti a zločiny páchané štátnou správou v rokoch 1948-1955. Spolu s Klementom Gottwaldom a Rudolfom Slánskym bol hlavným architektom plánov KSČ na likvidáciu katolíckej cirkvi , tzv. Akcia P, osobne riadil politické procesy s odporcami komunistov.

Ako minister spravodlivosti zlikvidoval nezávislosť sudcov. Rozhodujúcou postavou sa namiesto sudcu stal prokurátor. Všetko rozhodovali funkcionári KSČ, ktorí v politických procesoch vopred určovali výšku i druh trestu. „Socialistická zákonnosť“, za jeho úradovania, počas 5 rokov odsúdila k mnohoročným trestom asi 100 000 ľudí. Je spoluzodpovedný za vytváranie táborov nútených prác a justičné vraždy.

Ako armádny generál zaviedol do armády sovietske predpisy a podstatne sa zmenili ľudia na veliteľských postoch. Všetko bolo pod dozorom sovietskych vojenských poradcov. Za jeho pôsobenia boli vytvorené pomocné technické prápory (PTP), kde absolvovali povinnú vojenskú službu politicky nespoľahlivé osoby.

Koniec kariéry[upraviť | upraviť zdroj]

Po smrti jeho svokra Gottwalda sa stal neúnosným i pre vedenie KSČ. Najprv bol poverený funkciou predsedu Štátneho úradu pre vynálezy a normalizáciu a až roku 1963 bol vylúčený z KSČ. Ďalších 27 rokov si žil životom veľmi dobre zabezpečeného dôchodcu.

Bol jedným z hlavných vinníkov politických procesov a ďalších hrôz 50. rokov. V časoch svojej najväčšej slávy bol skutočným postrachom.

Je podozrivý zo smrti nekomunistického ministra vlády Jana Masaryka, ktorý údajne spáchal samovraždu. Všetky 4 vyšetrovania nedokázali prípad presvedčivo uzavrieť a tak až do dnešných dní ostáva mnoho nezodpovedaných otázok.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Alexej Čepička na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).