Alice Springs

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Alice Springs
Mesto
Panoráma
Štát Austrália Austrália
Súradnice 23°42′00″J 133°52′12″V / 23,70000°J 133,87000°V / -23.70000; 133.87000
Rozloha 149 km² (14 900 ha)
Obyvateľstvo 27 841 (2008)
Hustota 186,85 obyv./km²
Vznik 27. máj 1703
Starosta Damien Ryan
Poloha mesta v rámci Austrálie
Poloha mesta v rámci Austrálie
Wikimedia Commons: Alice Springs, Northern Territory
Webová stránka: http://www.alicesprings.nt.gov.au (anglicky)
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Alice Springs je mesto v austrálskom Severnom teritóriu v Macdonnellových vrchoch. Je obklopené púšťou a bolo založené ako stanica pre pozemnú telegrafickú linku v 70. rokoch 19. storočia.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Príslušníci miestneho domorodého kmeňa Arrente osídlili oblasť v okolí mesta Alice Springs už pred 30 000 rokmi a toto miesto nazývali Mparntwe. Založenie mesta sa dá odvodiť od založenia telegrafnej stanice Stuart ktorá bola pomenovaná po výskumníkovi, ktorého výprava tadiaľto prešla ako prvá belošská expedícia v roku 1861. Stanica tu bola postavená z dôvodu, že vtedajšia technika vyžadovala, aby bola telegrafická správa vždy po úseku určitej diaľky znova preposlaná. Telegrafná linka bola dokončená v roku 1872. Samotné mesto vzniklo po objavení zlata asi 100 km od stanice Stuart. V 30. rokoch 20. storočia bolo mesto premenované na Alice Springs.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem leteckých liniek spája mesto so svetom Stuartová diaľnica, ktorá vedie z juhu z Adelaide na sever do Darwinu. Nedávno bola dokončená transkontinentálna železnica, ktorá vedie po tej istej trase. Táto železnica sa nazýva Ghan, a to podľa skomoleniny, ktorou boli nazývané karavány tiav, ktoré predtým zaisťovali spojenie s mestom Adelaide (Ghan - Afghan cameleers). Veľká časť týchto tiav bola po dokončení telegrafnej linky pre nadbytočnosť vypustená do divočiny, kde zdiveli a dodnes sa tu hojne vyskytujú. Austrália sa tým dokonca stala jedinou lokalitou, kde sa tento druh tiav vyskytuje vo voľnej prírode.

Podnebie[upraviť | upraviť zdroj]

V meste je teplá a suchá kontinentálna klíma. V lete teploty cez deň vystupujú bežne cez +40 °C, počas zimných nocí klesajú k 5 °C. Občas sa po ráne vyskytuje inovať. Zrážky sú minimálne, ročný priemer je 279 mm. Občas však dochádza k extrémom, napr. v roku 2001 napršalo 741 mm. Dažde obvykle prichádzajú vo forme prudkých búrok.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Obyvateľstvo mesta pozostáva zo zmesi európskych potomkov, ázijských prisťahovalcov a pôvodných obyvateľov.

Turistika[upraviť | upraviť zdroj]

Väčšina turistov prichádza do Alice Springs kvôli návšteve neďalekého monolitu Uluru. V meste je botanická záhrada, kde možno vidieť miestnu flóru.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]