Allen Dulles

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Allen Welsh Dulles
americký právnik a diplomat, riaditeľ CIA
americký právnik a diplomat, riaditeľ CIA
Narodenie7. apríl 1893
Watertown, New York, USA
Úmrtie29. január 1969 (75 rokov)
Washington D.C., USA
Alma materPrinceton University
George Washington University
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Allen Dulles

Allen Welsh Dulles (* 7. apríl 1893, Watertown, New York, USA – † 29. január 1969, Washington D.C.) bol americký právnik a diplomat, prvý civilný a zároveň najdlhšie slúžiaci riaditeľ CIA.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v meste Watertown v štáte New York v pomerne bohatej rodine, v ktorej bolo tradíciou zamestnanie v diplomatických alebo štátnych službách. Mal štyroch súrodencov, jeho starší brat John Foster Dulles pracoval ako minister zahraničia v administratíve prezidenta Eisenhowera. Allen Dulles vyštudoval diplomaciu na Princeton University, už v r. 1916 vstúpil do diplomatických služieb a pracoval na rôznych amerických ambasádach po celom svete, hlavne v Európe. V r. 1926 obdržal právnický titul na George Washington University a zamestnal sa ako podnikový advokát vo firme Sullivan & Cromwell v New Yorku, ktorej partnerom bol jeho brat John.

Po vypuknutí 2. svetovej vojny vstúpil do Úradu strategických služieb (OSS), ktorý bol predchodcom CIA. Dulles slúžil od októbra 1942 do mája 1945 v Berne ako šéf miestnej pobočky OSS a jeho spravodajské služby hrali dôležitú úlohu v udalostiach, ktoré viedli ku kapitulácii nemeckých vojsk v severnom Taliansku. V r. 1948 stál na čele výboru, ktorý mal posúdiť reformu amerického spravodajského systému, ktorá sa stala základom pre založenie CIA. Po jej oficiálnom založení v r. 1951 sa stal najprv zástupcom riaditeľa tejto spravodajskej služby pod generálom Walter Bedell Smithom. 26. februára 1953 ho prezident Eisenhower ustanovil jej v poradí piatym a prvým civilným riaditeľom. CIA pod Dullesovým vedením bola zodpovedná za mnoho dôležitých operácii Studenej vojny, podieľala sa napr. na zvrhnutí iránskeho premiéra Muhammada Mosaddeka či guatemalského prezidenta Jacoba Arbenza Guzmana, organizovala tiež napr. prelety lietadiel Lockheed U-2 nad územím ZSSR či rôzne akcie proti režimu Fidela Castra na Kube. Po neúspechu invázie v Zátoke svíň však prezident John Fitzgerald Kennedy Dullesa z funkcie riaditeľa CIA v novembri 1961 odvolal.

Neskôr napísal viacero kníh o diplomacii a po vražde prezidenta Johna Kennedyho bol ustanovený ako jeden z členov Warrenovej komisie, ktorá ju mala vyšetriť. Toto bolo neskôr kritizované autormi viacerých teórii, podľa ktorých mohol mať práve Dulles záujem na Kennedyho smrti (keďže údajne za neúspech invázie v Zátoke sviň vinil hlavne Kennedyho a nikdy mu neodpustil, že ten zvalil vinu na neho a donútil ho k rezignácii z postu riaditeľa CIA).

Zomrel v roku 1969 vo veku 75 rokov na chrípku v kombinácii s ťažkým zápalom pľúc.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Allen Dulles

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]