AmatFest

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

AmatFest bol nesúťažný festival zameraný na prezentáciu výhradne neprofesionálnych audiovizuálnych diel (hrané, experimentálne a animované filmy a videoklipy) od tvorcov z celého Slovenska a zahraničia formou videoprojekcie.

História festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Pri premiére festivalu v roku 2004 bolo premietnutých celkovo 26 filmov slovenskej a českej produkcie. V druhom ročníku (2006) bolo uvedených 22 filmov, ale až zo 4 krajín, a to zo Slovenska, Česka, Spojeného kráľovstva a Austrálie. Tretí ročník AmatFest-u predstavil slovenské, české, anglické, poľské a chorvátske filmy. Medzi filmovými blokmi vystúpili kapely ANYTIME z Dolného Kubína a CONTACT MO z Manchestru (UK). V rámci štvrtého ročníka boli uvedené slovenské, české, anglické, chorvátske, nemecké a estónske filmy a vystúpila kapela Spod Budína spolu s Robom Hulejom. Piaty, posledný ročník, sa konal v roku 2012.

Charakteristika a ciele festivalu[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľovou skupinou projektu boli nielen fanúšikovia filmu, ale všetci milovníci alternatívnych foriem kultúrnych aktivít. Organizátori tiež dávali priestor amatérskych hudobníkom, ktorí sa prezentovali počas prestávok medzi filmovými blokmi, čím sa ešte viac rozširoval nekomerčný kultúrny rozmer akcie.

Účelom medzinárodnej prehliadky amatérskych filmov AmatFest bolo poukázať na skutočnosť, že vďaka bežne prístupným moderným technológiám sa v dnešnej dobe dajú amatérskymi tvorcami vytvoriť vysokokvalitné audiovizuálne diela. Jedným z hlavných cieľov festivalu bolo vznik takýchto diel podporiť a spopularizovať.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]