Amores Perros

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Amores Perros
Žáner dráma, triler
Dĺžka 153 minút
Štát Mexiko
Pôvodný jazyk španielčina
Rok 2000
Rozpočet 2 milióny $
Filmový štáb
Réžia Alejandro González Iñárritu
Scenár Guillermo Arriaga
Produkcia Alejandro González Iñárritu
Hudba Gustavo Santaolalla
Kamera Rodrigo Prieto
Herecké obsadenie

Amores Perros alebo Láska je kurva je mexický dramatický triler z roku 2000, ktorý natočil mexický režisér Alejandro González Iñárritu. V roku 2000 bol nominovaný na Oscara v kategórii „Najlepší zahraničný film“.

Film rozpráva tri rôzne životné príbehy ľudí žijúcich v Mexiku prepojené automobilovou nehodou.

Príbeh[upraviť | upraviť zdroj]

Octavio a Susana[upraviť | upraviť zdroj]

Octavio (Gael García Bernal), je beznádejne zamilovaný do bratovej manželky, v úsilí získať ju, ide bezhlavo za svojím cieľom. Keď zistí, že jeho pes Cofi je výborný zabijak, rozhodne sa prihlásiť ho na psie zápasy, aby mu zarobil peniaze. Plánuje utiecť s bratovou manželkou a peniaze použiť na spoločnú budúcnosť. Pri jednom zo zápasov sa dostane do konfliktu so svojim rivalom a pri následnej automobilovej naháňačke spôsobí dopravnú nehodu, keď na križovatke vrazí do iného auta.

Daniel a Valeria[upraviť | upraviť zdroj]

Daniel je úspešný vydavateľ magazínu. Rozhodne sa opustiť svoju manželku, aby mohol žiť s dlhonohou modelkou Valériou. Nanešťastie sa Valéria ťažko zraní pri nehode, keď do nej vrazí Octaviove auto a nemôže už viac robiť modelku. Medzi Danielom a Valériou postupne vzniká napätie, kvôli Valérinmu psovi, ktorý sa zasekol v diere pod podlahou. Keď sa Valéria pokúša psovi pomôcť, poškodí si nohu, ktorá sa jej po autonehode ešte neuzdravila a v nemocnici jej musia nohu amputovať.

El Chivo a Maru[upraviť | upraviť zdroj]

El Chivo je muž, ktorý žije na ulici a stará sa o túlavé psy. Živí sa vraždami na objednávku. Navštívi ho muž, ktorý chce dať zavraždiť svojho obchodného partnera. Úmysel El Chiva zavraždiť klientovho partnera prekazí autonehoda, pri ktorej Octavio nabúra do Valérie. El Chivo zachráni a uzdraví Octaviovho zraneného psa a ten zabije všetkých jeho ostatných psov. Ovplyvnený týmito udalosťami, rozhodne sa kontaktovať svoju dcéru, ktorá ho považuje za mŕtveho a prenechá jej všetky peniaze, ktoré zarobil vraždami na objednávku.

Všetky tri príbehy spája automobilová nehoda, ktorá zmení životy troch hlavných postáv filmu.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Film získal okrem nominácie na Oskara ďalších 14 nominácií a 51 ocenení.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]