Anály jarí a jesení

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Anály jari a jesene)

Anály jarí a jesení[1] (iné názvy: Čchun-čchiou, Jarné a jesenné anály, Letopisy jarí a jesení, Letopisy jari a jesene, Jarné a jesenné letopisy, Kronika od jari do jesene, Kronika jarí a jesení, Kronika jari a jesene, Jar a jeseň, Jari a jesene, Od jari do jesene; čín. 春秋, pchin-jin: Chūnqiū - čchun-čchiou - doslova: „letopisy“ alebo viac doslova „jar-jeseň“[2]) je jedna z piatich klasických kníh čínskej literatúry, ktorých autorstvo sa pripisuje Konfuciovi.

Čínske slová čchun-čchiou znamenajú doslova jar-jeseň a v starovekej čínštine boli metonymiou pre roky, názov knihy sa preto prekladá ako anály alebo letopisy.[2] Dielo obsahuje stručné zápisy o vybraných udalostiach z rokov 722 – 481 pred Kr., t. j. z obdobia vlády dvanástich kniežat štátu Lu, v ktorom anály vznikli. Z diela Meng-c’a a Mo Tiho je známe, že podobné anály sa viedli aj v iných čínskych štátoch, tie sa však nedochovali.[2] Časový rámec záznamov sa niekedy používa ako datovanie obdobia jari a jesene, ktorému prepožičal svoje meno.

Hoci sa autorstvo tradične pripisuje Konfuciovi, pravdepodobné je, že boli spísané viacerými kronikármi zo štátu Lu. Jednotlivé zápisy sú stručné, neosobné a stereotypné. Témy sa obmedzujú na udalosti dôležité pre štát, ako smrť vládcov, nástup na trón, vojny, živelné pohromy alebo stretnutia vládcov. Moderné rozbory astronomických udalostí ukazujú, že zápisy sú pomerne presné.[2]

Feng Jou-lan: „Tradične sa predpokladalo, že Konfucius zostavil Anály jarí a jesení, aby uviedol svoju snahu o nápravu mien do skutočného použitia.“[3]

Komentáre[upraviť | upraviť zdroj]

Keďže je text diela veľmi stručný, boli k nemu pridané viaceré komentáre. Komentáre k Análom tvoria veľkú časť konfuciánskej mravoučnej tradície. Kniha Chanov vymenúva päť komentárov:

Z týchto piatich komentárov sa zachovali len posledné tri. Komentáre Kung-jang čuan a Ku-liang čuan sú tradične spájané s Konfuciovým žiakom C´-siaom. Najobšírnejším komentárom je Cuo Čuan, ktorého autorom je Cuo Čiou-ming.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Anály jarí a jesení. In: Encyclopaedia Beliana. 1. vyd. Bratislava : Encyklopedický ústav SAV; Veda, 1999. 696 s. ISBN 80-224-0554-X. Zväzok 1. (A – Belk), s. 228.
  2. a b c d SŁUPSKI, Zbigniew; LOMOVÁ, Olga. Úvod do dějin čínského písemnictví a krásné literatury. 1. vyd. Diel I. – Dynastie Shang až období Válčících států. Praha : Karolinum, 2006. 140 s. ISBN 80-246-1267-4. S. 40 – 46.
  3. Fung Yu-lan. A History of Chinese Philosophy. Preklad Derk Bodde. 2nd ed. in English. Vol. I. The Periods of the Philosophers (From the Beginnings to circa 100 B.C.). Princeton : Princeton University Press, 1952. 455 s. S. 61.

Ďalšia literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • ČCHUN-ČCHIOU. In: LIŠČÁK, Vladimír. Konfuciánství od počátků do současnosti : dějiny, pojmy, osobnosti. Vyd. 1. Praha : Academia, 2013. 464 s. (Orient; zv. 17.) ISBN 978-80-200-2190-8. S. 87 – 88.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]