Aníbal Milhais

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Aníbal Milhais
portugalský vojak
portugalský vojak
Narodenie9. júl 1895
Murça, Portugalsko
Úmrtie3. jún 1970 (74 rokov)
Murça, Portugalsko
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Aníbal Milhais

Aníbal Augusto Milhais (* 9. júl 1895 – † 3. jún 1970) bol portugalský vojak. Milhais si vďaka svojim činom v prvej svetovej vojne vyslúžil prezývku „vojak hodný miliónov iných“ (port. Soldado Milhões) a bol tiež jediný portugalský vojak bojujúci vo vojne, ktorý obdržal najvyššie štátne ocenenie, Rad veže a meča.

Milhais sa 9. apríla 1918 pri francúzskej rieke Leie zúčastnil prvého dňa bojov v rámci Ludendorffovej rozbiehajúcej sa operácie Georgette. Jeho úlohou bolo pomocou guľometu typu Lewis kryť ustupujúce portugalské a škótske jednotky. Milhais v krvavej bitke, v ktorej v priebehu pár hodín zahynulo 2 000 a zranenia utrpelo vyše 5 000 vojakov, preukázal neobvyklú odvahu, keď intenzívnou krycou paľbou dokázal sám odraziť dva nemecké útoky. Samotný Milhais sa dostal pod ťažký útok, no pre jeho mohutný odpor dospeli Nemci k presvedčeniu, že útočia na dobre opevnenú pozíciu, a tak sa ho rozhodli obísť, čím sa ocitol na nepriateľskom území obkolesený nemeckými vojakmi. Cestou z obkľúčenia zachránil v bažine uväzneného škótskeho majora a spoločne sa im po troch dňoch podarilo dosiahnuť spojenecké línie a tým sa zachrániť.

O niekoľko mesiacov neskôr sa Milhaisovi pomocou jeho guľometu podarilo opäť bez ďalšej pomoci zadržať nemecký útok a umožniť belgickej jednotke ústup do druhej línie zákopov bez toho, aby utrpeli jedinú stratu. Vďaka hláseniam zachráneného škótskeho dôstojníka a veliteľa belgickej jednotky sa o jeho činoch dozvedelo armádne velenie, na základe čoho bol neskôr priamo na bojisku pred zrakmi 15 000 spojeneckých vojakov vyznamenaný portugalským Radom veže a meča a francúzskym Radom čestnej légie.

Zdroj[upraviť | upraviť kód]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Aníbal Milhais na anglickej Wikipédii.