Android Runtime

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Porovnanie architektúry Dalvik a ART

Android Runtime (skratka ART) je v informatike názov nového virtuálneho stroja od firmy Google, ktorý v systéme Android vytvára runtime prostredie pre aplikácie napísané v programovacom jazyku Java. Android Runtime bol prvýkrát uvedený v roku 2013 v systéme Android 4.4 "KitKat" a v roku 2014 vo verzii Android 5.0 "Lollipop" už úplne nahradil pôvodný virtuálny stroj Dalvik.

Na rozdiel od Dalviku, ktorý od verzie 2.2 Froyo používa just-in-time (JIT) kompiláciu na preklad bajtkódu pri každom spustení aplikácie, ART zavádza ahead-of-time (AOT) kompiláciu pri inštalácii aplikácie. Znížením počtu kompilácií, ktoré sú potrebné vykonať, sa znižuje využitie procesora zariadenia a zlepšuje sa výdrž batérie. Okrem toho ART prináša zvýšenie výkonnosti.

Na zaistenie spätnej kompatibility, ART používa rovnaký zdrojový bajtkód ako Dalvik, poskytovaný štandardnými .dex súbormi ako súčasť APK súborov, zatiaľ čo .odex súbory sú nahradené "Executable and Linkable Format" (ELF) programami. Po kompilácii aplikácie pomocou nástroja dex2oat, beží iba z preloženého súboru ELF.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Android Runtime na českej Wikipédii.