Animal Crossing

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Animal Crossing
Základné informácie
Autor/VývojárKatsuja Eguči
VydavateľNintendo
Posledná plná verziaAnimal Crossing: New Horizons (2020)
Dátum vydaniaAnimal Crossing (2001)
Žánersimulátor života
PlatformaNintendo 64
Nintendo GameCube
Wii
Wii U
Nintendo DS
Nintendo 3DS
Nintendo Switch
iOS
Android

Pozri aj Videoherný portál

Animal Crossing je japonská séria videohier vyvíjaná a distribuovaná spoločnosťou Nintendo. Jej prvý diel vyšiel v Japonsku v roku 2001 pre konzolu Nintendo 64, a v nasledujúcich rokoch vyšla vylepšená verzia pre konzolu Nintendo GameCube aj v ostatných regiónoch.

Hry sa zväčša odohrávajú v malých mestečkách, v ktorých žijú antropomorfické zvieratká. Hráči sa tam starajú o svoju domácnosť, budujú si vzťahy so susedmi, venujú sa rekreačným a zárobkovým činnostiam, ako napríklad lovenie rýb a chytanie hmyzu, a zúčastňujú sa rôznych spoločenských a kultúrnych akcií.

Hry sú známe tým, že využívajú systémové hodiny herných konzol na simuláciu reálneho toku času: na základe času a dátumu v hrách dochádza k rôznym sviatkom a špeciálnym dňom, zmenám ročných období a podobne.

Hry[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná séria[upraviť | upraviť zdroj]

Animal Crossing (2001)[upraviť | upraviť zdroj]

Úplne prvá hra v sérii vyšla v roku 2001 exkluzívne v Japonsku pre konzolu Nintendo 64. Neskôr v tom istom roku vyšla aj vylepšená verzia pre konzolu Nintendo GameCube, ktorá bola v nasledujúcich rokoch distribuovaná aj do zvyšku sveta.

Animal Crossing: Wild World (2005)[upraviť | upraviť zdroj]

Tento diel pre prenosnú konzolu Nintendo DS ponúkal režim hry viacerých hráčov prostredníctvom bezplatnej online služby Nintendo Wi-Fi Connection, ktorá však bola v máji roku 2014 deaktivovaná[1] a hra viacerých hráčov teda už viac nie je možná.

Animal Crossing: City Folk (2008)[upraviť | upraviť zdroj]

Animal Crossing: City Folk bola prvá Wii hra kompatibilná s periférnym zariadením Wii Speak, umožňujúcim hlasovú komunikáciu počas online hry viacerých hráčov.

Animal Crossing: New Leaf (2012)[upraviť | upraviť zdroj]

Najväčšou novinkou tohto dielu pre konzolu Nintendo 3DS bolo, že hráčova postava sa stala starostom/starostkou mestečka, čo im umožňovalo meniť vzhľad a vybavenie verejnej plochy a riadiť chod mestečka.

V roku 2016 bola pre hru vydaná veľká aktualizácia s názvom Welcome amiibo, ktorá bola zameraná najmä na kompatibilitu s Amiibo figúrkami a kartami. Do hry pridala nové zvieratká, novú kempingovú lokáciu a rôzne vylepšenia základných herných mechaník.

Animal Crossing: New Horizons (2020)[upraviť | upraviť zdroj]

Animal Crossing: New Horizons pre Nintendo Switch je najnovším dielom hlavnej série. Okrem veľkého množstva nových postáv a objektov je špeciálna tým, že kladie dôraz na zbieranie materiálov a vlastnoručnú tvorbu nástrojov a nábytku. Hra sa namiesto mestečka odohráva na opustenom ostrove, ktorý hráč musí postupne vybudovať a zaľudniť.

Vedľajšie hry[upraviť | upraviť zdroj]

Animal Crossing: Happy Home Designer (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

Táto hra vypustila tradičné aspekty simulácie života a je zameraná čisto na vybavovanie domácností. Hráčova postava je zamestnaná v realitnej kancelárii, ktorá zvieratkám na základe ich žiadostí a potrieb navrhuje domy, prípadne neskôr i verejné budovy ako škola a nemocnica.

Animal Crossing: Amiibo Festival (2015)[upraviť | upraviť zdroj]

Animal Crossing: Amiibo Festival je virtuálna stolná hra pre konzolu Wii U. Hra tiež obsahuje rôzne minihry, ktoré však vyžadujú fyzické Amiibo karty a figúrky.

Animal Crossing: Pocket Camp (2017)[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2017 vyšla pre mobilné platformy Android a iOS. Mnohé herné mechaniky boli zjednodušené a hra je zameraná najmä na plnenie jednoduchých úloh pre zvieratká a zbieranie materiálov potrebných na výrobu nábytku. V tejto hre hráči nemajú svoj vlastný dom, namiesto toho si upravujú svoj obytný voz a kempingovú plochu.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Service Discontinuation: Nintendo Wi-Fi Connection Service [online]. nintendo.com, [cit. 2019-12-01]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]