Anne Brontëová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anne Brontëová
anglická spisovateľka (portrét od Charlotte Brontëovej)
anglická spisovateľka
(portrét od Charlotte Brontëovej)
Narodenie17. január 1820
Thornton, Yorkshire, Anglicko
Úmrtie28. máj 1849 (29 rokov)
Scarborough, Anglicko
PodpisAnne Brontëová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Anne Brontëová
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Anne Brontëová

Anne Brontëová /bɹɑnti/ (pseudonym Acton Bell) (* 17. január 1820, Thornton, Yorkshire, Anglicko - † 28. máj 1849, Scarborough, Anglicko) bola anglická spisovateľka, sestra spisovateliek Charlotty Brontëovej, Emily Brontëovej a básnika a maliara Patricka Branwella Brontë.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodila sa v Thorntone v Yorkshire ako posledná zo šiestich detí Patricka Brontë a jeho manželky Marie Branwellovej Brontëovej. Jej matka zomrela na rakovinu o rok neskôr, v roku 1821, po presťahovaní rodiny do Haworthu, kde sa jej otec Patrick Brontë stal doživotným kaplánom. V roku 1825 dve z jej starších sestier - Maria a Elizabeth - zomreli na tuberkulózu, ktorú dostali počas pobytu na škole Clergy Daughters' boarding school v Cowan Bridge v Lancashire. Veľa sa písalo o vplyve ich smrti na Anne a jej súrodencov, ako i o pravdepodobnom vplyve na ich neskoršiu tvorbu.

Hrob Anne Brontëovej

Anne navštevovala školu Miss Wooler's school na Roe Head v Huddersfielde a v rokoch 1839 - 1845 pracovala ako guvernantka a svoj voľný čas využívala na písanie, s ktorým začala už v detstve spolu so svojimi dvoma sestrami, Charlotte a Emily. Ich prvá publikácia, ktorou bol zväzok poézie, vyšla pod pseudonymami v roku 1846, rok po tom, ako začala písať svoj prvý román Agnes Grey (Anges Greyová), ktorý vydala spolu s troma zväzkami románu Wuthering Heights (Búrlivé výšiny) jej sestry Emily len mesiac po tom, čo vyšiel román ich sestry Charlotte Jane Eyre (Jane Eyrová). Jej druhý a posledný román The Tenant of Wildfell Hall (v slovenčine vyšiel pod názvom Tajomná pani Grahamová) sa objavil v roku 1848, krátko pred smrťou jej brata Branwella a jej sestry Emily Brontëovej. Branwell zomrel v septembri a Emily v decembri roku 1848.

Anne zomrela v Scarborough, kam sa odišla liečiť z dlhej choroby. Tu je tiež pochovaná na cintoríne pri kostole sv. Márie.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

  • 1846 - Poems by Currer, Ellis and Acton Bell, zbierka básní sestier Brontëových
  • 1847 - Agnes Grey (Agnes Greyová. Prel. Beáta Mihalkovičová. Slovart, 2015)
  • 1848 - The Tenant of Wildfell Hall - v slovenčine pod názvami Tajomná pani Grahamová (Prel. František Beluš. Smena, 1971) a Nájomníčka vo Wildfell Hall (Prel. Beáta Mihalkovičová. Slovart, 2017).

Literatúra o autorke[upraviť | upraviť kód]

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: