Anne Brontëová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Anne Brontëová
anglická spisovateľka (portrét od Charlotty Brontëovej)
anglická spisovateľka
(portrét od Charlotty Brontëovej)
Narodenie 17. január 1820
Thornton, Yorkshire, Anglicko
Úmrtie 28. máj 1849 (29 rokov)
Scarborough, Anglicko
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Anne Brontëová
(plné texty diel autora)
Commons Spolupracuj na Commons Anne Brontëová

Anne Brontëová /bɹɑnti/ (pseudonym Acton Bell) (* 17. január 1820, Thornton, Yorkshire, Anglicko - † 28. máj 1849, Scarborough, Anglicko) bola anglická spisovateľka, sestra spisovateliek Charlotty Brontëovej, Emily Brontëovej a básnika a maliara Patricka Branwella Brontë.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Narodila sa v Thorntone v Yorkshire ako posledná zo šiestich detí Patricka Brontë a jeho manželky Marie Branwellovej Brontëovej. Jej matka zomrela na rakovinu o rok neskôr, v roku 1821, po presťahovaní rodiny do Haworthu, kde jej otec Patrick Brontë bol vymenovaný za doživotného kaplána. V roku 1825 dve z jej starších sestier - Maria a Elizabeth - zomreli na tuberkulózu, ktorú dostali počas pobytu na škole Clergy Daughters' boarding school v Cowan Bridge v Lancashire. Veľa sa písalo o vplyve ich smrti na jej ňu a jej súrodencov, ako i o pravdepodobnom vplyve na ich neskoršiu tvorbu.

Hrob Anny Brontëovej

Anne navštevovala školu Miss Wooler's school na Roe Head v Huddersfielde a v rokoch 1839 - 1845 pracovala ako guvernantka a svoj voľný čas využívala na písanie, s ktorým začala už v detstve spolu so svojimi dvoma sestrami, Charlottou a Emily. Ich prvá publikácia, ktorou bol zväzok poézie, vyšla pod pseudonymami v roku 1846, rok po tom, ako začala písať svoj prvý román Agnes Grey (Anges Greyová), ktorý vydala spolu s troma zväzkami románu Wuthering Heights (Búrlivé výšiny) od jej sestry Emily, len mesiac po tom, čo vyšiel román ich sestry Charlotty Jane Eyre (Jana Eyrová). Jej druhý a posledný román The Tenant of Wildfell Hall (Tajomná pani Grahamová) sa objavil v roku 1848, krátko pred smrťou jej brata Branwella a jej sestry Emily Brontëovej. Branwell zomrel v septembri a Emily v decembri roku 1848).

Anne zomrela v Scarborough, kam sa odišla liečiť po dlhej chorobe. Tu je tiež pochovaná na cintoríne pri kostole sv. Márie.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

  • 1846 - Poems by Currer, Ellis and Acton Bell, zbierka básní sestier Brontëových
  • 1847 - Agnes Grey (Agnes Greyová)
  • 1848 - The Tenant of Wildfell Hall (Tajomná pani Grahamová)

Literatúra o autorke[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Projekt Gutenberg
Projekt Gutenberg obsahuje plné texty diel autora: