Preskočiť na obsah

Emily Brontëová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Emily Jane Brontëová
Jediný spoľahlivý portrét Emily Brontëovej. Detail zo spoločného portrétu Anne, Emily a Charlotte Brontëových namaľovaného ich bratom Branwellom cca v roku 1834.
Jediný spoľahlivý portrét Emily Brontëovej. Detail zo spoločného portrétu Anne, Emily a Charlotte Brontëových namaľovaného ich bratom Branwellom cca v roku 1834.
Narodenie30. júl 1818
Thornton, Anglicko, Spojené kráľovstvo
Úmrtie19. december 1848 (30 rokov)
Haworth, Anglicko, Spojené kráľovstvo
PodpisEmily Brontëová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Projekt
Gutenberg
Emily Brontëová
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Emily Brontëová

Emily Jane Brontëová (bez prechýlenia: Emily Jane Brontë; výslovnosť: /‘brɒnti/, rozšírená výslovnosť: /‘brɒnteɪ; pseudonym: Ellis Bell; * 30. júl 1818, Thornton, Anglicko, Spojené kráľovstvo – † 19. december 1848, Haworth, Anglicko, Spojené kráľovstvo) bola britská spisovateľka, poetka a učiteľka anglicko-írskeho pôvodu[1]. V rokoch 1845 – 1846 napísala svoj jediný román, Búrlivé výšiny (angl. Wuthering Heights), ktorý sa stal jedným z klasických diel anglickej literatúry.

Narodila sa 30. júla 1818 v dedine Thornton na predmestí Bradfordu v Západnom Yorkshiri na severe Anglicka. Bola piatym zo šiestich detí írskeho anglikánskeho kňaza a spisovateľa Patricka Brontë a jeho manželky Marie Branwellovej. Jej staršími sestrami bola Maria (* 1814 – † 1825), Elizabeth (* 1815 – † 1825) a Charlotte (* 1816 – † 1855) a starším bratom Branwell (* 1817 – † 1848), pritom v januári 1820 sa do rodiny narodila ešte Anne (* 1820 – † 1849). Krátko na to sa rodina presťahovala do dediny Haworth, kde bol ich otec vymenovaný za doživotného kaplána.

Tu, obklopená literatúrou v otcovej knižnici, mohla Emily objavovať a rozvíjať svoj literárny talent. Ešte ako dieťa si s Charlottou, Annou a Branwellom po matkinej smrti vytvorili svoje vlastné fiktívne kráľovstvo (Angria, Gondal, Gaaldine), objavujúce sa v príbehoch, ktoré napísali neskôr. Z tohto obdobia sa zachovalo len málo z jej prác, s výnimkou básní.

V roku 1838 začala pracovať ako guvernantka v škole pre mladé dámy Miss Patchett’s Ladies Academy v Law Hill School, neďaleko Halifaxu. Neskôr spolu so sestrou Charlottou navštevovala súkromnú školu v Bruseli. Po návrate domov si spoločnými silami otvorili svoju vlastnú súkromnú školu, no pre nedostatok žiakov ich projekt stroskotal. Keď rodina objavila Emilin literárny talent, priviedlo to jej sestry Charlotte a Annu k tomu, aby vydali spoločnú zbierku básní, ktorá vyšla v roku 1846. Aby sa vyhli súdobým predsudkom voči spisovateľkám, prijali sestry Brontëové pseudonymy, v ktorých zachovali začiatočné písmená svojich krstných mien - z Charlotte sa stal Currer Bell, z Emily Ellis Bell a z Anny Acton Bell.

V roku 1847 vydala Emily svoj jediný román Wuthering Heights (Búrlivé výšiny), ako dva diely z trojdielneho súboru (tretí diel tvoril román jej sestry Anny Agnes Grey (Agnes Greyová)). Inovačná štruktúra Emilinho románu zožala tak trochu zmätenú kritiku, no i napriek tomu sa kniha stala časom klasickým dielom anglickej literatúry. V roku 1850 vydala Charlotte Emilin román Wuthering Heights (Búrlivé výšiny) znovu, no tentoraz pod sestriným skutočným menom.

Tak, ako jej sestry, i Emily mala veľmi krehké zdravie, podlomené drsným životom doma i v škole. V septembri 1848 na pohrebe svojho brata Branwella prechladla a po odmietnutí akejkoľvek lekárskej pomoci napokon 19. decembra 1848 zomrela na tuberkulózu. Pochovaná bola do rodinnej krypty v kostole Church of St. Michael and All Angels v Haworthe v Západnom Yorkshire.

Literatúra

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Edward Chitham: A Life of Emily Brontë
  • Stevie Davies:Heretic
  • Katherine Frank:Emily Brontë
  • [uliet Barker:The Brontës
  • Winifred Gerin:Emily Brontë
  • Frances Ratchford:The Brontës' Web of Childhood
  • Fannie E. Ratchford:Gondal's Queen
  • Edward Chitham:The Birth of Wuthering Heights: Emily Brontë at Work
  • Charles Simpson:Emily Brontë
  • Ellis Chadwick:In the Footsteps of the Brontës
  • Christine Alexander & Margaret Smith:The Oxford Reader's Companion to the Brontës
  • Georges Bataille:Literature and Evil
  • Lucasta Mille:The Brontë Myth
  • Daniel Wynne:Emily