Antifašistická akcia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Logo Antifašistickej akcie (Holandsko)

Antifašistická akcia alebo skrátene Antifa je názov organizácií radikálneho alebo militantného ľavicového antifašistického odporu. Prvú organizáciu pod týmto názvom vytvorila v roku 1930 Komunistická strana Nemecka na obranu proti rastúcemu nacistickému hnutiu v krajine. Dnes pôsobia skupiny AFA po celej Európe a hlásia sa prevažne k anarchizmu. Antifašistická akcia je spravidla reakciou na činnosť krajnej pravice. Na Slovensku vznikla Antifa ako reakcia na pouličné násilie neonacistov, ktoré sa objavovalo najmä v 90. rokoch 20. storočia, ale aj po roku 2000. V súčasnosti je relatívne slabo organizovaná a relatívne málo ľudí sa hlási k radikálnejšiemu antifašizmu.

V Spojených štátoch došlo po zvolení Donalda J. Trumpa za prezidenta k nárastu protestov Antifašistickej akcie, ktoré sa zameriavali okrem krajnej pravice (biely nacionalizmus, alternatívna pravica), aj voči tradičným konzervatívcom a libertariánom. Počas protestov sa niektorí sympatizanti Antifa podielali na vandalizme a v styku s krajnou pravicou došlo aj k násiliu. Prezident Trump v júli 2019 v súvislosti s násilným útokom antifašistov na konzervatívneho novinára Andyho Ngoa v Portlande vyhlásil, že uvažuje o zaradení Antify medzi domáce teroristické organizácie v USA.[1]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Trump chce označiť Antifu za teroristickú organizáciu. Sú chorí, tvrdí [online]. TA3, 28.7.2019, [cit. 2019-07-28]. Dostupné online.