Antikovia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Antik (Stargate))

Antikovia (tiež Alterania a Lanteania) sú fiktívna rasa vo vedecko-fantastických seriáloch Hviezdna brána a Stargate Atlantis. Sú jedni zo štyroch členov „Aliancie štyroch veľkých rás“, spolu s Asgardmi, Furlingmi a Noxmi.

Prehľad[upraviť | upraviť zdroj]

Antikovia boli prvou evolúciou ľudského druhu.Nazývaní tiež ako alterani. Sú nejvyspelejšou rasou vesmíru, pretože sa vyvinuli pred miliónmy rokov pred súčasnou evolúciou ľudského druhu na Zemi. Sú tvorcovia siete Hviezdnych brán v Mliečnej ceste a Pegase. Spolu s Orajmi objavili cestu, ako sa povzniesť na vyššiu úroveň bytia, kde existujú ako čistá energia, pričom sú schopní vrátiť sa do pôvodneho stavu resp. zhmotniť sa a nadobudnúť svoju pôvodnú ľudskú podobu. Povznesení Antikovia tvoria skupinu Ostatných. Riadia sa pravidlom nezasahovania do nižších sfér bytia, aj keď niektorí toto pravidlo porušujú. Veria vo filozofiu nezasahovania a slobodnej vôle. Vedia o praktikách Oriov a odmietajú ich.

Na Zemi sú známi ako stavitelia ciest, ktorí vystúpili na nebesia. V galaxii Pegas sú tamojšími ľudmi uctievaní ako predkovia. Sami seba vo svojom jazyku nazývajú Anqueetas.

História Antikov[upraviť | upraviť zdroj]

Prvá evolúcia ľudí - Alteranov sa objavila vo vzdialenej galaxii, objavila evolučnú cestu k Povzneseniu. V tejto dobe Oriovia a Alterania (Antikovia) žili v jednej spoločnosti. V dôsledku filozofického sporu sa však rozdelili. Oriovia sa stali dogmatickými vo svojej náboženskej viere, naproti Antikovia pozerali na povzesenie viacej vedecky. Aby sa Antikovia vyhli občianskej vojne, oddelili sa od Oriov a opustili galaxiu.

V Mliečnej ceste[upraviť | upraviť zdroj]

Potom, čo sa oddelili od Oriov, putovali vesmírom a dosiahli vzdialené galaxie, Mliečne cesty, kde sa usadili a založili novú civilizáciu. Postavili sieť Hviezdnych brán, ktorá prepojovala planéty nimi osídlené. Ich hlavným svetom sa stala Zem, kde bolo mesto Atlantis. Medzi inými planétami kolonizovanými Antikmi patril tiež Proclarush Taonas, Dakara a Valos Cor.

Aj keď, odišli z "rodnej" galaxie, zostali v spojení s Orijmi. V Mliečnej ceste ich však postihla epidémia, ktorej takmer podľahli. Postavili stroj času, ten však nepoužili. Nakoniec na Dakare postavili zariadenie, ktorým znovu vytvorili život v galaxii a odišli s mestom (loďou) Atlantis do galaxie Pegas. Toto mesto vlastnilo jedinú bránu v celej galaxii, ktorej ovládaci panel obsahoval zariadenie, ktoré umožňovalo vrátiť sa na Zem ak mali zdroj veľkej energie zvané ZPM.

Pegas[upraviť | upraviť zdroj]

V galaxii Pegas sa usadili na planéte, ktorú nazvali Lantea. V Pegase rozšírili ľudskú rasu (ľudia na Pegase ich nazývajú Predkovia). Pri rozširovaní ľudkej rasy v Pegase nechtiac stvorili rasu nazývanú Wraithi.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]