Arch Enemy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Arch Enemy

Základné informácie
Pôvod Halmstad
Švédsko
Žáner(-re) Melodický death metal
Pôsobenie 1996 – súčasnosť
Vydavateľstvá Century Media
Wrong Again
Webstránka ArchEnemy.net
Členovia skupiny
Michael Amott
Jeff Loomis
Sharlee D'Angelo
Daniel Erlandsson
Alissa White-Gluz
Bývalí členovia
Christopher Amott
Johan Liiva
Fredrik Åkesson
Martin Bengtsson
Peter Wildoer
Dick Lövgren
Gus G.
Roger Nilsson
Angela Gossow
Nick Cordle

Arch Enemy je švédska death metalová kapela založená Michaelom Amottom (1995).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Formovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Skupinu v pôvodnej zostave založil Michael Amott (gitara) v roku 1996 spolu s jeho mladším bratom Christopherom Amottom, ku ktorým sa pripojil Johan Liiva (spev) a bubeník Daniel Erlandsson. V roku 1998 bol do skupiny prijatý Martin Bengtsson (basgitara) a Peter Wildoer (bicie) a v tejto novej zostave vydali album Stigmata. Týmto albumom si získali popularitu ako v Európe ako aj v Amerike. Bol to ich prvý album vydávaný celosvetovo.

Burning Bridges[upraviť | upraviť zdroj]

Daniel Erlandsson sa vrátil späť k bicím v roku 1999. Bol vydaný album Burning Bridges a onedlho za ním aj Burning Japan Live 1999, ktorého predaj mal byť obmedzený len na Japonsko, ale neskôr bol vydaný celosvetovo. Album Burning Bridges znamenal zmenu, bol melodickejší ako predošlé albumy.

S Angelou Gossow[upraviť | upraviť zdroj]

Johan Liiva bol v roku 2001 požiadaný, aby odišiel od skupiny. Michael Amott usúdil, že Johan nie je primeraný k ostatku skupiny a chcel viac „dynamického“ frontmana. Nahradila ho Angela Gossow, amatérska žurnalistka a death metalová speváčka narodená v Kolíne, od ktorej Michael dostal v tom roku počas jedného interwiev jej demonahrávku. Prvý album po prijatí Angely bol Wages of Sin. V decembri toho istého roku sa zúčastnili „Japan's Beast Feast 2002“, kd e účinkovali aj Motörhead a Slayer.

Album Anthems of Rebellion bol vydaný v roku 2003 a priniesol niektoré inovácie do ich hudobného prejavu, ako je napríklad dvojhlas v skladbe „End of the Line“. V novembri nasledujúceho roku vydala skupina Arch Enemy album Dead Eyes See No Future, ktorý obsahoval aj cover-verzie niektorých piesní od skupín Megadeth, Manowar a Carcass. V júni 2005 skupina dokončila nahrávanie ich šiesteho albumu Doomsday Machine.

V júli 2005 gitarista Christopher Amott opustil kapelu aby sa mohol viac venovať svojmu osobnému životu. Na jeho miesto nastúpil Fredrik Åkesson, ktorého v roku 2007 znovu vystriedal Christopher.

Vydanie ich nového albumu Rise of the Tyrant pre rok 2007 malo predznamenať EP Revolution Begins. EP vyšlo 7. septembra, 2007 a album mal byť vydaný 25. septembra 2007. Cez P2P sa album Rise of the Tyrant dostal už 27. júla, 2007.

Zmena na poste speváčky[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2014 oznámili Arch Enemy zásadnú zmenu v zostave. Angela Gossow odstúpila z postu speváčky. V Arch Enemy ale naďalej zostala ako manažérka kapely. Novým hlasom sa stala kanadská speváčka a zakladateľka skupiny The Agonist – Alissa White-Gluz.

Zostava skupiny[upraviť | upraviť zdroj]

Bývalí členovia[upraviť | upraviť zdroj]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdiové albumy
EP
Koncertné albumy
DVD
Kompilácie

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Arch Enemy

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]