Archanjelský chrám

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Archanjelský chrám v Moskve
Poloha chrámu na mape Kremľa
Interiér chrámu s ikonami

Archanjelský chrám alebo Chrám Archanjela Michala (rus. Архангельский собор) je jedným z troch chrámov na Chrámovom námestí a patrí k architektonicky najmladším pravoslávnym chrámom v moskovskom Kremli.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Chrám začal budovať už v roku 1333 moskovský vládca Ivan Kalita. V rokoch 1505 až 1508 bol od základu prebudovaný podľa návrhu talianskeho architekta Alevisia Novi. Zasvätený bol archanjelovi Michalovi, ktorý sa v pravoslávnej cirkvi teší veľkej úcte. Podľa neho dostal aj názov „Archanjelsky“. Archanjel Michal bol ochrancom moskovských panovníkov. Chrám má päť kupol, z ktorých jedna je výrazne vyššia ako ostatné. Kupoly oživili areál Kremľa tým, že na rozdiel od ostatných kremeľských kupol boli strieborné. Interiér chrámu je na rozdiel od veľkolepejšieho interiéru oveľa skromnejší a ponurejší. Zodpovedá to účelu chrámu. Konali sa tu hlavne zádušné bohoslužby. V chráme sú pochovaní vládcovia Moskvy a Ruska (Ivan Kalita, Ivan IV., Fiodor I., Ivan V., Michal I., Peter II. a iní).

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Tento kremeľský chrám je v súčasnosti cieľom návštev turistov z celého sveta. Slúži ako múzeum, ale konajú sa v ňom aj pravoslávne bohoslužby.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Súradnice: 55°45′1″S 37°37′4″V / 55,75028°S 37,61778°V / 55.75028; 37.61778