Archelaos (Sparta)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Archelaos
kráľ Sparty
Panovanie
Dynastia Agiovci
Panovanie 790 pred Kr. – 760 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Predchodca Agésilaos I.
Nástupca Téleklos
Rodina
Potomstvo
Otec Agésilaos I.

Archelaos alebo Archeláos (starogr. Ἀρχέλαος) bol kráľ Sparty približne začiatkom ôsmeho storočia pred Kr. (možno 790 – 760 pred Kr.). Pochádzal z kráľovského rodu Agiovcov. Jeho spolukráľom z kráľovského rodu Eurypontovcov bol Charilaos.

Prvá známa písomná zmienka o kráľovi Archelaovi pochádza z pera historika Herodota. Časová hĺbka dejín, v ktorej mal v Sparte Archelaos vládnuť, je veľká, preto písomným zdrojom môžu byť s veľkou pravdepodobnosťou aj mýty. Herodotos ako aj iní antickí historici sa zhodujú, že predchodcom a otcom Archelaa bol Agésilaos I., až na jednu výnimku. V excerpte Latina Barbari latinskom preklade neznámeho gréckeho historického diela sa mylne (pravdepodobne chyba pri opise) ako predchodca Archelaa uvádza Camenelaos v pôvodnom texte „καὶ Μενέλαος“ (v preklade a Menelaos).

V literárnych tradíciách sa dobytie niektorých miest achájskych starousadlíkov v Lakónii kladie do obdobia pomerne neskorých kráľov. Pausanias, historik a geograf z druhého storočia, vo svojej v knihe Opis Grécka píše, že za vlády Archelaa Sparta expandovala na sever, kde v údolí rieky Eurótas dobyla mesto Aegys. Zámienkou Sparťanov útoku na Aegys bolo, že jej obyvateľstvo sympatizovalo s Arkádiou. Po dobytí mesta obyvateľov, ktorí prežili, predali do otroctva. Ako ďalej píše Pausanias, v dobýjaní územia Lakónie pokračoval neskôr jeho syn a následník Téleklos.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Herodotos, História, VII, 204.
  • Pausanias, Periégésis tés Hellados, 3,2,5 – 6; 4,4,2.
  • SEXTUS JULIUS AFRICANUS. Chronographiae : the extant fragments. Berlin : W. de Gruyter, 2007. Dostupné online.


Archelaos
Vladárske tituly
Predchodca
Agésilaos I.
kráľ
790 pred Kr.760 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Téleklos