Preskočiť na obsah

Archelaos (Sparta)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Archelaos
kráľ Sparty
Panovanie
DynastiaAgiovci
Panovanie790 pred Kr. – 760 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
PredchodcaAgésilaos I.
NástupcaTéleklos
Rodina
Potomstvo
OtecAgésilaos I.

Archelaos alebo Archeláos (starogr. Ἀρχέλαος) bol kráľ Sparty približne začiatkom ôsmeho storočia pred Kr. (možno 790 – 760 pred Kr.). Pochádzal z kráľovského rodu Agiovcov. Jeho spolukráľom z kráľovského rodu Eurypontovcov bol Charilaos.

Prvá známa písomná zmienka o kráľovi Archelaovi pochádza z pera historika Herodota. Časová hĺbka dejín, v ktorej mal v Sparte Archelaos vládnuť, je veľká, preto písomným zdrojom môžu byť s veľkou pravdepodobnosťou aj mýty. Herodotos ako aj iní antickí historici sa zhodujú, že predchodcom a otcom Archelaa bol Agésilaos I., až na jednu výnimku. V excerpte Latina Barbari latinskom preklade neznámeho gréckeho historického diela sa mylne (pravdepodobne chyba pri opise) ako predchodca Archelaa uvádza Camenelaos v pôvodnom texte „καὶ Μενέλαος“ (v preklade a Menelaos).

V literárnych tradíciách sa dobytie niektorých miest achájskych starousadlíkov v Lakónii kladie do obdobia pomerne neskorých kráľov. Pausanias, historik a geograf z druhého storočia, vo svojej v knihe Opis Grécka píše, že za vlády Archelaa Sparta expandovala na sever, kde v údolí rieky Eurótas dobyla mesto Aigys. Zámienkou Sparťanov útoku na Aigys bolo, že jej obyvateľstvo sympatizovalo s Arkádiou. Po dobytí mesta obyvateľov, ktorí prežili, predali do otroctva. Ako ďalej píše Pausanias, v dobýjaní územia Lakónie pokračoval neskôr jeho syn a následník Téleklos.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Herodotos, História, VII, 204.
  • Pausanias, Periégésis tés Hellados, 3,2,5 – 6; 4,4,2.
  • SEXTUS JULIUS AFRICANUS. Chronographiae : the extant fragments. Berlin : W. de Gruyter, 2007. Dostupné online.


Archelaos
Vladárske tituly
Predchodca
Agésilaos I.
kráľ
790 pred Kr.760 pred Kr. (letopočty sú fiktívne)
Nástupca
Téleklos