Preskočiť na obsah

Aristón (kráľ Sparty)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aristón
kráľ Sparty
Aristón
Panovanie
DynastiaEurypontovci
Panovaniecca 550 pred Kr. – cca 515 pred Kr.
PredchodcaAgasikles
NástupcaDémaratos
Rodina
Potomstvo
syn ? Demaratos
OtecAgasikles

Aristón (starogr. Ἀρίστων) bol spartský kráľ z dynastie Eurypontovcov. Vládol približne od roku 550 pred Kr. do roku 515 pred Kr. Jeho spolukráľom z kráľovského rodu Agiovcov bol Anaxandridas II.

S jeho menom sa spája významný predel v zozname kráľov Sparty rodu Eurypontovcov, keď po kráľoch, ktorých existencia je historikmi často spochybňovaná, Aristóna už väčšina historikov pokladá za nesporne historickú osobu. Aristón syn a nástupca Agasikla nastúpil na trón okolo roku 550 pred Kr. Vládol dlho, možno aj 50 rokov a ako vládca bol ľudom Sparty obľúbený.

Po dvoch manželstvách ostal Aristón bezdetný a preto sa oženil tretíkrát. Jeho tretia manželka, ako napísal historik Herodotos, bola predtým manželkou jeho priateľa z detstva Ageta a údajne bola zďaleka najkrajšou Sparťankou. Tretia manželka mu porodila syna, ale dieťa sa narodilo už šesť mesiacov po svadbe. Správu o narodení dieťaťa sa Aristón dozvedel v prítomnosti eforov a poznamenal, že nemôže byť jeho, ale neskôr to oľutoval a dieťa považoval za svoje (Tieto jeho slová neskôr poznačili život následníka). Dlho očakávaný syn kráľa dostal meno Démaratos, čo znamená ľudom vymodlený, vyprosený, pretože sa ľud Sparty už dlho modlil, aby sa ich obľúbenému kráľovi narodil následník.

Počas vlády Aristón so svojim spolukráľom Anaxandridom dobyli Tegeu, ktorá už dlhé roky odolávala útokom Sparty. Dobytím Tegee Sparťania svoju politiku zmenili, keď na rozdiel od Messénie, ktorú si zotročili, Tegea sa už mala stať ich spojencom. V Grécku sa angažovali pri zvrhnutí tyranii, čím prestíž Sparty vzrastala. Touto politikou si Sparta získala spojencov a približne v tomto období vznikol aj Peloponézsky spolok a Tegea sa stala jej kľúčovým členom. Sparta tak nastúpila cestu stať sa hegemónom v Grécku.


Aristón
Vladárske tituly
Predchodca
Agasikles
kráľ
cca 550 pred Kr. – cca 515 pred Kr.
Nástupca
Démaratos