Preskočiť na obsah

Asaph Hall

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Asaph Hall
americký astronóm
americký astronóm
Narodenie15. október 1829
Goshen, Connecticut, USA
Úmrtie22. november 1907 (78 rokov)
Annapolis, Maryland, USA
PodpisAsaph Hall, podpis (z wikidata)
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Asaph Hall

Asaph Hall (* 15. október 1829, Goshen, Connecticut, USA – † 22. november 1907, Annapolis, Maryland) bol americký astronóm, ktorého najviac preslávilo objavenie mesiacov planéty Mars (Deimos a Fobos) v roku 1877. Určil obežné dráhy satelitov ďalších planét a dvojhviezd, rotáciu Saturna a hmotnosť Marsu.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V šestnástich rokoch sa dal do učenia k tesárom, neskôr sa zapísal do kurzu v Central College v McGrawville, v štáte New York. V roku 1856 sa oženil s Angeline Stickneyovou.

V roku 1856 prijal prácu v observatóriu Harvardovej univerzity v Cambridge, Massachusetts, a ukázalo sa, že je odborníkom na výpočty obežných dráh. Hall sa stal asistentom astronóma v Americkom námornom observatóriu vo Washingtone v roku 1862, a do roka od jeho príchodu sa stal profesorom.

V roku 1875 bol Hallovi daný do opatery teleskop USNO 66-cm/26-in, najväčší ďalekohľad na svete v tom čase. Týmto teleskopom neskôr objavil Fobos a Deimos. Taktiež zaznamenal biely bod na Saturne, ktorý použil ako značku, aby sa presvedčil o rotačnej dobe planéty. V roku 1884 ukázal, že pozícia elipsovitej obežnej dráhy Saturnovho mesiaca Hyperion bola ustupujúca o 20° za rok. Hall tiež objavil hviezdnu paralaxu a pozície hviezd v zoskupení Plejády.

Hall bol zodpovedný za zaučenie Henryho S. Pritchetta v Americkom námornom observatóriu v roku 1875.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Získal zlatú medailu Kráľovskej astronomickej spoločnosti v roku 1879. Hallov kráter na Mesiaci tak ako aj Hallov kráter na Fobose, jednom z mesiacov planéty Mars, sú pomenované na jeho počesť.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Asaph Hall

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]