Astrojax

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Astrojax Plus

Astrojax je hračka, ktorá sa skladá z troch guliek na šnúre. Na prvý pohľad jednoduchá konštrukcia – tri vyvážené guľky z penového plastu spojené kúskom šnúrky, pričom prostredná guľka sa môže po šnúrke voľne pohybovať. Každá guľka je presne vyvážená kovovým závažím umiestneným vo vnútri plastu. Rýchly kruhový pohyb guliek je založený na fyzikálnych princípoch rotačnej dynamiky. Vlastnosti astrojaxu boli testované na orbitálnej stanici NASA.

Rovnako ako beyblade pracuje na fyzikálnych princípoch rotačnej dynamiky. Astrojax je fyzika pohybu, rozvíja zmysel pre rovnováhu a koordináciu. Ako taká môže byť použitá vo výučbe fyziky v mnohých prípadoch.

Astrojax bol vyvinutý americkým fyzikom Larry Shawom. Pri vývoji astrojaxu sa vo fyzikálnom laboratóriu hral s maticami, dentálnymi niťami a ich kombináciami začal vyvíjať svoju hračku. Čo sa najprv zdalo ako veľmi jednoduché, bolo ťažké opísať matematicky. Úsilie trvalo takmer dva roky a bolo vytvorených niekoľko druhov prototypov, než sa Shaw rozhodol pre jeden model a nechal si ho patentovať.

Astrojax zvíťazil v prestížnych súťažiach hračiek v USA a má tri záznamy v Guinessovej knihe rekordov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Astrojax