Preskočiť na obsah

Astyanax

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Symbol rozcestia O iných významoch výrazu Astyanax pozri Astyanax (rozlišovacia stránka).
Rytina zobrazujúca zabitie malého Astyanaxa

Astyanax (starogr. ἈστυάναξAstyanax, latinsky Astyanax) je v gréckej mytológii syn Hektora, hrdinu trójskej vojny a vrchného veliteľa trójskych vojsk.

Jeho matkou bola Andromaché, milujúca manželka a matka, verná, spoľahlivá, vznešená. Osud im ale neprial dlhý a spokojný život.

V desiatom roku trójskej vojny bol Astyanax, ktorému tiež hovorili Skamandrios, len roztomilé nemluvňa. Keď Gréci dobyli a spustošili Tróju, zišla sa ich vojnová rada, aby rozhodla, ako naložiť s členmi kráľovskej rodiny. Odysseus odporúčal, aby potomkovia kráľa Priama boli do jedného vyhubení, ostatní však nechceli nemluvňa zabiť. Veštec Kalchas však vyhlásil, že ak chlapec ostane nažive, pomstí svojich rodičov i svoje mesto. To rozhodlo. Potom Odysseus zhodil malého Astyanaxa z hradieb. V mýtoch je však viac verzií o tom kto dieťa zabil, jedna verzia hovorí, že tento hrozný čin spáchal Achilleov syn Neoptolemos, ktorý získal jeho matku Andromachu ako vojnovú korisť.

Tak prišiel o život posledný potomok zakladateľa Tróje, Ila. Tým sa skončili veľké nádeje jeho otca Hektora, ktorý v ňom videl budúceho veľkého vládcu Tróje, uctievaného a milovaného svojim ľuďom.

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]