Preskočiť na obsah

Aulus Cornelius Celsus

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Aulus Cornelius Celsus
rímsky vzdelanec a encyklopedista
rímsky vzdelanec a encyklopedista
Narodenieasi 25 pred Kr.
Zaalpská Galia
Úmrtie50 po Kr.
Odkazy
Projekt
Guttenberg
Aulus Cornelius Celsus
(plné texty diel autora)
CommonsSpolupracuj na Commons Aulus Cornelius Celsus

Aulus Cornelius Celsus (asi 25 pred Kr. – 50 po Kr.) bol rímsky vzdelanec a encyklopedista, autor mnohozväzkovej encyklopédie Artes (Vedy). Celsova encyklopédia sa zaoberala šiestimi obormi: poľnohospodárstvom, lekárstvom, vojenstvom, rečníctvom, filozofiou a právom. Z týchto oddielov sa v úplnosti dochovalo osem kníh (VI-XIII) pojednávajúcich o lekárstve. Dochovaný výber sa objavuje pod menom De medicina (O lekárstve).

Celsus pochádzal pravdepodobne zo Zaalpskej Galie (Gallia Narbonensis). Pre obrovský objem informácii o starovekom lekárstve, chirurgii, liečivách a výžive sa už od stredoveku predpokladalo, že sám musel byť lekárom. Dnes sa takáto možnosť javí ako nie úplne pravdepodobná.

De medicina

Celsova Medicina vychádza zo starších gréckych prameňov, obzvlášť z pojednaní o alexandrijskej medicíne, nie je to však iba kompilácia. Celsus sám pridáva niektoré rímske poznatky a postupy. Navyše, Celsus spomína existenciu viacerých lekárskych škôl a ich vzájomné spory, ale sám si udržiava nadhľad, čo mu umožňuje kriticky hodnotiť viaceré lekárske smery. Učenec sa napríklad zmieňuje o napätí medzi lekármi „empirickými“, ktorí sa uspokojili s určovaním diagnózy na základe vonkajšieho pozorovania a jej následným liečením, a „racionalistickými“, ktorí sa pokúšali odhaliť pôvod chorôb a boli zástancami pitiev a štúdia anatomických vlastností ľudského tela. V súvislosti s týmito dvoma stranami sa Celsus snaží polemizovať o kladoch a záporoch experimentov vykonávaných na zvieratách a na ľuďoch.

Celsov štýl charakterizuje výrazová vybrúsenosť a elegancia. Zaraďuje sa k najelegantnejším prozaickým dielam, ktoré antický svet priniesol, za čo vďačí svojej neprestávajúcej obľube od čias humanizmu.

De medicina Aula Cornelia Celsa bola po prvý raz v tlači vydaná už roku 1478.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • CONTE, Gian Biagio. Dějiny římské literatury. Preklad Dagmar Bartoňková et al. Vyd. 1. Praha : KLP, 2003. 790 s. ISBN 80-85917-87-4.