Austrálsky teriér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Austrálsky teriér

Krajina pôvodu Austrália
FCI kód 3.2.8
Štandardy FCI
Výška 22 cm (suky)
25 cm (psy)
Hmotnosť 3,5-6,5 kg
Pôvodné určenie lov potkanov a hadov
Terajšie určenie spoločenský pes
Názov v krajine pôvodu Australian Terrier
Synonymá Ausssie
Zaužívaná skratka AT
Zoznam psích plemien
Psí portál

Austrálsky teriér je plemeno psa uznané v FCI v skupine 3 pod číslom 8.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pri šľachtení tohto nízkonohého teriéra boli zrejme použité plemená iných teriérov ako sú kern teriér, dandie dimmot teriér, írsky teriér, manchesterský teriér, jorkšírsky teriér a skye teriér.[1] Plemeno bolo relatívne ustálené už okolo roku 1870, pričom prvýkrát ich bolo možné vidieť na výstave v rokoch 1872 až 1876. V roku 1885 bolo toto plemeno vystavované v Melbourne pod názvom Australian Rough Terrier. Prvý štandard vypracovali chovatelia v roku 1896. Plemeno bolo uznané najprv v Anglickom Kennel Clube začiatkom 20. storočia.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Austrálsky teriér je nízky, kompaktný pes s dlhou hlavou a plochou lebkou. Hustá, drsná srsť ho chráni pred prudkými zmenami teplôt austrálskej buše. Husté obočie chráni oči pred slnkom a v minulosti ho vraj chránilo tiež pri boji s hadmi. Netrimovaná srsť vytvára okolo krku výrazný límec, rozširuje sa na predhrudie. Srsť je modrá, oceľovo modrá alebo tmavošedomodrá s pálením na tvári, ušiach, spodnej časti tela, na labkách a pod nasadením chvosta. Srsť môže byť tiež piesková alebo červená bez tmavých odtieňov, pričom chochol môže byť svetlejší. Prípustné je aj iné sfarbenie, ale bez bielych odznakov.

Na hlave má chocholček. Aussie má silné čeluste rovnakej dĺžky ako hlava. Skus je nožnicovitý. Nos je primerane veľký a čierny. Oválne tmavohnedé oči majú inteligentný výraz. Malé, špicaté uši nosí vztýčené. Hrudné končatiny sú rovnobežné a rovné. Telo je oproti výške psa dlhé, s rovnou chrbtovou líniou. Panvové končatiny sú pri pohľade zozadu tiež rovnobežné. Chvost je vysoko nasadený, nesmie byť nosený nad chrbtovou líniou. V minulosti sa kupíroval, čo je dnes vo väčšine krajín zakázané.

Temperament[upraviť | upraviť zdroj]

Austrálsky teriér má všetky žiadúce vlastnosti teriérov. Je priateľský, spoločenský, inteligentný, húževnatý, vytrvalý a rýchly. Používal sa najmä na hubenie potkanov, králikov a tiež jedovatých hadov, na ktorých lov používal zvláštnu techniku: robil na hada výpady a napokon naňho zaútočil zo zadu a zakusol ho za krk.

Starostlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Okrem bežnej starostlivosti o čistotu psa je treba srsť austrálskeho teriéra trimovať približne raz za tri mesiace. Minimálne raz týždenne je vhodné srsť prečesať.

Výchova[upraviť | upraviť zdroj]

Vzhľadom na to, že ide o sebavedomého teriéra, vyžaduje sa dôsledná výchova. Pri správnom vedení sa austrálsky teriér učí rýchlo. Keďže ide o pôvodne loveckého psa, treba ho od mladosti socializovať s rôznymi druhmi domácich zvierat. Austrálsky teriér je komunikatívne plemeno a často šteká. Preto je potrebné onaučiť ho od zbytočného štekania.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

V Európe nie je austrálsky teriér veľmi rozšíreným plemenom. Najviac zastúpený je v anglicky hovoriacich krajinách, niekoľko jedincov však žije aj v Česku a na Slovensku. Je to aktívny pes, ktorý vyžaduje zamestnanie a preto je vhodný aj na rôzne kynologické športy.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Planeta zvířat, október 2005 [online]. [Cit. 2008-05-20]. Dostupné online. Archivované 2008-05-25 z originálu.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]