Český teriér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Český teriér
Cesky-Terier.jpg
Krajina pôvodu Česko
FCI kód
Štandardy FCI
Výška 27 cm (suky)
29 cm (psy)
Hmotnosť 6-10 kg
Pôvodné určenie
Terajšie určenie
Názov v krajine pôvodu
Synonymá Bohemian Terrier
Zaužívaná skratka
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Český teriér patrí medzi malé plemená psov. Váha psa sa pohybuje medzi šiestimi až desiatimi kilogramami, výška v kohútiku je okolo 30 cm.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Český teriér bol vyšľachtený v Klánoviciach pri Prahe Kynológom Františkom Horákom v roku 1948 krížením Sealyhamského a Škótskeho teriéra . Cieľom bolo získať teriéra vhodného pre lov v lese a nornické práce . Pán Horák pracoval po mnoho rokov ako asistent československej Akadémie vied a získané poznatky uplatnil v šľachtení psov. Horákove psy boli obľúbené po celom svete. A preto bol za minulého režimu podozrievaný kvôli množstvu pošty, ktorú dostával z cudziny. 

Český Teriér bol uznaný Medzinárodnou kynologickou federáciou v roku 1963 ako plemeno číslo 246, skupina 3, Teriéry.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Toto plemeno má krátke nohy a stredne dlhé telo , podobne ako Škótsky či Sealyhamský teriér. Hlava je dlhá s výraznými fúzami a obočím. Telo je pevné, ale nie zavalité. Jemná vlnitá srsť sa vyskytuje v niekoľkých farebných variantoch, v modrošedej, šedej, bielej alebo kávovo hnedej farbe. Šteňatá sa väčšinou rodia čierne alebo tmavo šedé. Oči sú hnedé alebo žlté. Nos a pysky sú čiernej alebo vínovej farby, všetko sa odvíja od farby srsti psa. Má uši v tvare trojuholníka, ktoré visia blízko pri hlave. Hlava je dlhá, no nie príliš široká.

Starostlivosť[upraviť | upraviť zdroj]

Srsť českých teriérov sa netrimuje , pre zachovanie výstavného vzhľadu je však potrebné ju pravidelne strihať. Strihá sa telo, časť hlavy a chvost. Na bruchu, hrudi a labkách sa necháva visieť dlhšia srsť, rovnako je tomu aj na hlave, kde fúzy a obočie dotvarovávajú masku. Dlhšiu srsť je nutné často česať, aby nedochádzalo ku splstnateniu.

Zdravie[upraviť | upraviť zdroj]

Toto plemeno môže výnimočne postihnúť kŕč v dolných končatinách, ktorý je inak typický pre škótske teriéry.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Český teriér na českej Wikipédii (číslo revízie nebolo určené).