Patterdale teriér

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Patterdale teriér
Patterdale.JPG
Krajina pôvodu Spojené kráľovstvo
FCI kód plemeno neuznané v FCI
Štandardy American Rare Breed Association, UKC
Výška 28 - 38 cm (suky)
28 - 38 cm (psy)
Hmotnosť 4,5 -7,5 kg
Pôvodné určenie poľovné plemeno
Terajšie určenie poľovné plemeno
Názov v krajine pôvodu Patterdale Terrier
Synonymá Fell Terrier, patík
Zaužívaná skratka
Zoznam psích plemien
Black Paw.svg Psí portál

Patterdale teriér je plemeno psa vyšľachtené v Spojenom kráľovstve, zatiaľ neuznané v FCI. Ide o teriéra, ktorý je populárny v dnešnej dobe najmä v USA, v našich zemepisných šírkach ide o malopočetné plemeno.

Vzhľad[upraviť | upraviť zdroj]

Patterdal pôsobí na prvý pohľad ako subtílny pes. Svojou výškou však patrí skôr medzi stredné vysokonohé teriéry. Prvému dojmu nezodpovedá ani jeho hmotnosť: Patterdal je kompaktný a ťažší pes. Jeho ľahší vzhľad tkvie v obdĺžnikovom telesnom rámci. Má tiež užší a nie veľmi hlboký hrudník, čo k dojmu subtílnosti prispieva.

Hlava nie je hrubá ani príliš široká. Typické pre plemeno sú mohutné čeľuste schopné pevného záhryzu. Prednosť sa kladie na nožnicový skus, mierny predkus sa však nepovažuje za veľkú chybu. Oči sú primerane veľké a farebne ladia s farbou srsti. Ucho má tvar preklopeného trojuholníka, pričom je dôležitá jeho veľkosť: musí prekrývať zvukovod tak, aby sa do zvukovodu nedostala špina, zároveň však nesmie byť príliš veľké, aby nebolo zraniteľné. Krk je primerane veľký k telu a dobre osvalený. Chvost sa zvykne kupírovať.

Hrudné aj panvové končatiny by mali byť rovné a dobre osvalené. Tlapky sú guľaté, uzatvorené s pevnými prstami.

Patterdale má krátku alebo hrubú srsť. Väčšina patterdalov má srsť čiernej farby, vyskytuje sa však aj v hnedej alebo červenej farbe. Prípustné sú biele znaky na hrudi a končatinách a pálenie.

Temperament[upraviť | upraviť zdroj]

Patterdale je typický pracovný teriér. V revíre sa rýchlo rozhoduje a koná. Zranenie alebo bolesť ho od lovu neodradia, zbytočne však neriskuje. Je výborný strážca, zbytočne však nešteká. Pri dobrom vedení je to dobre ovládateľný pes. Ako správny teriér potrebuje každodenné psychické aj fyzické zamestnanie. Je vynikajúci aportér a okrem lovu sa hodí aj na rôzne kynologické športy. Jeho najväčšou vášňou však zostáva lov.

Pôvod[upraviť | upraviť zdroj]

Prvé zmienky o patterdalovi pochádzajú z prelomu 16. a 17. storočia. Vyšľachtili ho poľovníci v horskom teréne Cumbrijských hôr na severozápade Spojeného kráľovstva, kde nebolo možné loviť škodnú zver parforsne. Prostredie a štýl práce vyžadovali od patterdala veľkú odolnosť a životaschopnosť. Na exteriér psa sa nekládol veľký dôraz. Išlo o rôznorodých psov, ktorí boli známi pod rôznymi názvami (napr. fell teriér - teriér z horskej pustatiny).

Začiatkom 20. storočia vzniklo z rôznorodej skupiny teriérov plemeno lakelanský teriér, ktorý je oproti pôvodnému plemenu menšieho vzrastu. Niektorí chovatelia však odmietali chovať výstavných psov a dali prednosť pracovným kvalitám pôvodného psa. Vďaka tomu sa popri lakelandovi v oblasti Lakeland District aj naďalej choval teriér s názvom patterdale.

V dnešnej dobe sa patterdale vyskytuje najmä vo svojej domovine, ale tiež v Írsku, Nórsku, Švédsku, Fínsku a Dánsku. Obľúbený je tiež v USA.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tichá, V.: Patterdale teriér. In: Pes přítel človeka, 2006, č. 9, str. 19 - 22