Avšalom Feinberg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Avšalom Feinberg
jeden zo zakladateľov a vodcov židovskej špionážnej siete Nili
jeden zo zakladateľov a vodcov židovskej špionážnej siete Nili
Narodenie23. október 1889
Gedera, Izrael
Úmrtie20. január 1917 (27 rokov)
blízko Ráfy, Pásmo Gazy
Odkazy
CommonsSpolupracuj na Commons Avšalom Feinberg

Avšalom Feinberg (hebr. אבשלום פיינברג‎, ‎* 23. október 1889, Gedera – † 20. január 1917, blízko Ráfy) bol jeden zo zakladateľov a vodcov židovskej špionážnej siete Nili, založenej v roku 1915 v Palestíne s cieľom podporiť Spojené kráľovstvo v boji proti Osmanskej ríši počas prvej svetovej vojny.

Skupina, sformovaná okolo vedcu Aarona Aaronsohna, dokázala zhromaždiť rozsiahle množstvo spravodajských informácií o rozmiestnení tureckých vojsk, politickej a ekonomickej situácii v krajine a mnohé ďalšie. Nadviazanie a udržanie kontaktu s Britmi však nebolo ľahké. Feinbergovi sa v roku 1915 podarilo ako prvému dohovoriť spoluprácu s britskou spravodajskou službou v Egypte. Komunikácia však bola prerušená a skupine sa opakovane nedarilo s Britmi spojiť. Feinberg pri jednom z týchto pokusov zahynul, keď ho pri ceste do Egypta začiatkom roku 1917 na Sinajskej púšti zastrelila skupina beduínov.

Informácie, ktoré sa Nili po nadviazaní spolupráce podarilo Britom odovzdať, zásadne prispeli k britskému vojenskému víťazstvu nad Osmanskou ríšou. Uznanie sa však skupine dostalo až o desiatky rokov neskôr. Feinbergove pozostatky boli nájdené až po šesťdňovej vojne v roku 1967, v ktorej Izrael okrem iného obsadil Sinajský polostrov. V novembri toho istého roku sa dočkal štátneho pohrebu na izraelskom národnom cintoríne na Herzlovom vrchu v Jeruzaleme.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • COWEN, Ida; GUNTHER, Irene. A Spy For Freedom: The Story of Sarah Aaronsohn. New York : Lodestar Books, 1984. 158 s. ISBN 0-525-67150-1. (anglicky)
  • ENGLE, Anita. The Nili Spies. London : The Hogarth Press, 1959. 245 s. (anglicky)
  • KATZ, Shmuel. The Aaronsohn Saga. Jerusalem : Gefen, 2007. 362 s. ISBN 978-965-229-416-6. (anglicky)

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Avšalom Feinberg na českej Wikipédii.