BMW Welt

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
BMW Welt
BMW Welt, večerná snímka
Interiér

Súradnice: 48° 10′ 37″ s.š., 11° 33′ 24″ v.d. BMW Welt je multifunkčné zákaznícke a výstavné stredisko spoločnosti BMW v nemeckom meste Mníchov.

Je jednou z najznámejších a najvýznamnejších stavieb architektonickej kancelárie COOP Himmelb(l)au. Jej primárnou funkciou je predaj vozidiel BMW. Ani fakt, že za nákup vozidla v tejto budove zaplatíte viac ako keby vám vozidlo priviezli domov neodrádza stovky zákazníkov od návštevy BMW Welt.

Architektúra[upraviť | upraviť zdroj]

Počas súťaže ktorá prebiehala v roku 2001 sa návrh od COOP Himmelb(l)au postupne menil. Pôvodne boli všetky funkcie umiestnené v mraku, pod ktorým sa dalo voľne prejsť do priľahlého parku. V druhom kole už bol priestor pod mrakom opláštený a v konečnom výsledku slúži obria oceľová konštrukcia už len ako dynamicky zvlnená hmota zastrešujúca komerčnú náplň pod ňou. Slová autora však o hlavnej myšlienke projektu zostávajú: “Strecha dostatočne veľká na to, aby zakryla námestie svätého Marka v Benátkach má svojou spodnou zvlnenou časťou pripomínať plátenné baldachýny tieniace tradičné bazáre v mestách na Strednom Východe.“[1]

Lokalita[upraviť | upraviť zdroj]

BMW Welt v pozadí múzeum BMW a centrála
Detail stropu
Vozidlá BMW
Mini

Stavba sa nachádza pri parku Olympiapark v Mníchove, Nemecko. Zvláštny dôraz pri navrhovaní bol kladený na voľné výhľady, vizuálnu interakciu medzi rôznymi časťami vo vnútri BMW Welt ako aj s blízkym okolím stavby. Priehľadná sklenená fasáda umožňuje z vnútra výhľady na okolitú krajinu Olympiaparku. Budova riaditeľstva BMW Group navrhnutá Karlom Schwanzerom je poctená zvláštnym gestom, klinovým zárezom do hmoty strechy, cez ktorú je možné v určitých miestach vidieť celú budovu BMW Group.

Funkčný koncept[upraviť | upraviť zdroj]

Nadzemné časti objektu sú rozdelené do piatich veľkých hlavných častí:

Hala[upraviť | upraviť zdroj]

Obrovská multifunkčná hala tvorí jadro celého BMW Welt. Je zaujímavá najmä svojím energetickým konceptom a energetickou úsporou. Tá je dosiahnutá minimalizovaním klimatizačných zariadení. Preto je gigantická hala koncipovaná ako solárne vyhrievaná, prirodzene vetraná zóna, ako multifunkčný priestor ktorý na druhej strane nemá obvyklé požiadavky na vykurovanie a vetranie. Prirodzené prúdenie vzduchu je vytvárané tepelnými prúdeniami, tlakom vetra a turbulenciami spôsobeným hromadením vzduchu v miestach pri fasáde. Prísun a odvod vzduchu je zabezpečený pomocou automaticky ovládaných ventilátorov

Premiéra[upraviť | upraviť zdroj]

V srdci BMW Welt je doručovanie vozidiel, ktoré tvoria priestorové jadro a funkčný základ stavby. Nové autá sa umyjú, prejdú dielňami mechanikov, finálnou kontrolou laku, konečným čistením a uschovajú sa na jeden deň v automatickej skladovacej jednotke s kapacitou 250 áut. Vozidlá sú potom presklenými výťahmi prepravené do skutočného doručovacieho podlažia nazvaného Premiéra, ktoré je centrom BMW Welt dobre viditeľným zo všetkých ostatných oblastí. Táto časť je tiež známa ako 'Marina', pretože sú tu vozidlá predávané na otáčajúcej sa plošine, odkiaľ potom môžu po veľkoryso navrhnutej rampe vyjsť zo stavby von.

Fórum[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšiu kľúčovú funkciu BMW Welt predstavuje Fórum. Táto, v severnom krídle umiestnená časť stavby, sa zakladá na vizuálnej a priestorovej integrácii spoločne s najvyššou mierou funkčnej nezávislosti. Centrum Fóra tvorí sála pre 800 osôb. Sála môže byť vďaka variabilnosti hydraulických podlahových plošín využitá pre rôzne udalosti od každoročnej finančnej tlačovej konferencie BMW AG až po klasické divadelné hry. Zásuvné vráta, ktoré môžu byť cez celú šírku javiska zapustené do podlahy, môžu prepojiť Fórum s Halou a vytvoriť novy priestor pre veľké udalosti.

Veža[upraviť | upraviť zdroj]

Juhozápadná veže smerujúca k Olympiaparku predstavuje multifunkčnú zónu v tom najúplnejšom zmysle. Podobne ako Fórum ponúka uzatvorené miestnosti s výhľadom do Haly a Olympiaparku a tiež vonkajšie aj vnútorné lávky a terasy. Okrem dvoch hlavných reštaurácií ponúka taktiež výstavné a obchodné plochy, kancelárske priestory až pre 200 zamestnancov a centrum detí a mládeže (Junior Campus).

Dvoj kužeľ[upraviť | upraviť zdroj]

Rovnako aj dvojitý kužeľ je priestor prispôsobený na konanie rôznych udalostí. Obsahuje javisko s vlastným cateringom, otáčavými plošinami a infraštruktúrou pre udalosti ako koncerty, výstavy a ďalšie show. Dvojkužeľ taktiež umožňuje vystavovanie továrenských vozidiel. Od tejto stavby sa tvar dvojkužeľu stal typickým znakom spoločnosti COOP HIMMELB(L)AU

Všetky tieto konštrukcie nadobúdajú formy sôch usadených v mestskej krajine, ktorá je zaklenutá zdanlivo vznášajúcou sa strechou prameniacou z dvojitého kužeľa a potom ďalej svojim zakrivením oddeľuje rozľahlý priestor do rôznorodých podoblastí.

Podzemné podlažia zabezpečujú technickú podporu horných podlaží a nachádza sa tu aj podzemné parkovisko.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Budova získala aj medzinárodné uznania, ktoré boli vyjadrené viacerými medzinárodnými cenami:

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Polishing the Brand in a Cathedral for Cars [online]. The New York Times, 23. 1. 2008, [cit. 2009-12-18]. Dostupné online. (po anglicky)

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému BMW Welt