Baarle-Hertog

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Baarle-Hertog
franc. Baerle-Duc
(Obec)
 Obecný úrad
Obecný úrad
Symboly obce
Baarle-Hertog – erb Baarle-Hertog – vlajka
Erb Vlajka
Zemepisné údaje
Štát Belgicko Belgicko
Región Flámsko
Spoločenstvo Flámske
Provincia Antverpy
Okres Turnhout
Súradnice 51° 26' s. š., 4° 55' v. d.
Rozloha
– Poľnohosp. pl.
– Zastavané pl.
– Iné pl.
7,48 km² (2009)
82,92%
9,24%
7,84%
Demografické údaje (zdroj: fgov.be)
Počet obyvateľov
– Muži
– Ženy
Hustota obyvateľstva
2 504 (01/01/2010)
50%
50%
335 obyv./km²
Veková štruktúra
– 0 – 19 rokov
– 20 – 64 rokov
– 65 rokov a viac

21,22%
62,52%
16,27%
Cudzinci 44,86% (01/01/2008)
Ekonomika
Nezamestnanosť 8,29 % (1. 1. 2006)
Priemerný ročný príjem 10 312 €/obyv. (2003)
Poloha
Belgicko: Baarle-Hertog
-
Poloha obce v provincii Antverpy
Ďalšie informácie
PSČ 2387
Telefónna predvoľba 014
Oficiálny web http://www.baarle-hertog.be
Politické rozdelenie mesta Baarle – sýtožlté časti patria Belgicku, svetložlté Holandsku

Baarle-Hertog je kuriózny pozostatok feudálnej roztrieštenosti západnej Európy. Na území holandskej obce Baarle-Nassau sa nachádza 22 belgických enkláv a celkovo 5 732 rozličných parciel, ktoré spoločne vytvárajú mesto Baarle-Hertog. Najväčšou enklávou je Zondereigen a leží severne od belgického mesta Merksplas. Situácia je o to komplikovanejšia, že aj na území niektorých belgických enkláv existujú ďalšie holandské enklávy. Štátne hranice často prechádzajú aj jednotlivými budovami a záhradami, ktoré sa tak nachádzajú v dvoch rôznych štátoch. Baarle-Hertog je v súčasnosti administratívnou súčasťou arrondissementu Turnhout v rámci belgickej provincie Antverpy a regiónu Flámsko. Celková rozloha predstavuje 7,48 km² a k 1. 1. 2005 tu žilo 2 276 obyvateľov.

História[upraviť | upraviť zdroj]

História územia je previazaná s históriu Baarle-Nassau. Tento neobvyklý stav siaha až do stredoveku. V roku 1203 prenajal brabantský vojvoda Hendrich I. majiteľovi bredského panstva Godfridovi časť neobývaných pozemkov v oblasti Baarle, zatiaľ čo sám si ponechal obývané územie. Neskôr sa vojvoda vlastníckych práv úplne zriekol a došlo k definitívnemu rozdeleniu pozemkov medzi šľachticov z Bredy (resp. ich suzerénov z Nassau) a brabantských vojvodov. Münsterskou dohodou zo 17. 6. 1648 bolo pripojené Baarle-Nassau k Spojeným holandským provinciám, pretože patrilo k bredskému barónstvu, ktoré bolo súčasťou tohto štátneho útvaru. Územie Baarle-Hertog, nakoľko v tom období spadalo pod barónstvo Turnhout v Brabantsku, sa stalo súčasťou južného Nizozemska (dnešné Belgicko). Ani francúzska okupácia, neskoršie vytvorenie Spojeného holandského kráľovstva v roku 1815, či odtrhnutie Belgicka v roku 1830, nezmenili roztrieštenosť teritória. Pretože sa ani v roku 1843 pri stanovovaní holandsko-belgickej hranice Maastrichtskou zmluvou sa obe krajiny nedohodli na priebehu hranice v týchto miestach, preto sa rozhodlo ponechať dovtedajší stav. V roku 1922 potvrdil existenciu belgických enkláv v Holandsku aj Medzinárodný súdny dvor. V roku 1997 sa dohodlo, že od 1. 1. 1998 bude existovať spoločná rada enkláv pri zachovaní terajšieho priebehu štátnej hranice.

Súčasný stav[upraviť | upraviť zdroj]

Život v tak extrémne situovanej obci, akou Baarle-Hertog nepochybne je, prináša so sebou viaceré problémy, ale zároveň aj nezvyčajné výhody. Majitelia domov platia dane v tej krajine, v ktorej sa nachádzajú vchodové dvere. Nakoľko výška daní v Holandsku a v Belgicku je odlišná, nezriedka sa stáva, že majitelia domu jednoducho presunú vchodové dvere. V roku 1995 bolo ukončené novodobé premeranie hraníc, čo spôsobilo, že v niekoľkých prípadoch malo dôjsť k presunom domov z jednej krajiny do druhej, s čím však majitelia nesúhlasili. Preto jednoducho premiestnili vchod do domu. Podobne je niekedy možné nakupovať na jednej ulici v dvoch odlišných daňových systémoch. S príchodom Európskej únie sa niektoré rozdiely stratili. Tabuľky s popisným číslom domov sú navzájom odlíšené: okrem príslušných národných farieb sú tie belgické oválne, kým holandské obdĺžnikové. Ďalšou kuriozitou je posielanie listov z belgickej časti do holandskej. Oficiálne, ak je list posielaný z Baarle-Hertog, smeruje cez Turnhout do Bruselu, odtiaľ letecky do Amsterdamu, potom pokračuje cez Tilburg do Baarle-Nassau. Ak však bol list vhodený do schránky na vedľajšej ulici, vtedy vôbec neopustí územie Baarle.

Obyvateľstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Obec má približne 2 504 obyvateľov (2010)[1].

  • Zdroj:NIS - od:1806 do 1970=stav 31 decembra; od 1980= počet obyvateľov 1 januára

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]