Bajtavský potok

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bajtavský potok
Potok
Zdrojnica Soví vrch, Ipeľská pahorkatina
Ústie Hron, Kamenica nad Hronom
Dĺžka 7,8 km
Povodie Hron
Hydrologické poradie 4-23-05-074
Číslo recipienta 4-23-05-11
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Bajtavský potok je potok v juhovýchodnej časti Podunajskej pahorkatiny, v podcelku Ipeľská pahorkatina, na území okresu Nové Zámky. Je to posledný ľavostranný prítok Hrona a meria 7,8 km.

Prameň[upraviť | upraviť zdroj]

Pramení na západnom svahu Sovieho vrchu (204,5 m n. m.) v Zalabskom chrbte v nadmorskej výške cca 188 m n. m, západne od obce Salka.

Opis toku[upraviť | upraviť zdroj]

Najprv tečie juhovýchodným smerom popri osade Hlboký majer na ľavom brehu a stáča sa na juh. Následne vteká do vodnej nádrže Bajtava, kam najprv sprava ústi prítok z Bajtavskej doliny, potom zľava prítok z obce Bajtava a tečie v priestore tzv. Bajtavskej brány na západnom okraji pohoria Burda. Z ľavej strany ďalej priberá krátky prítok prameniaci juhozápadne od spomenutej obce a na okraji susednej obce Kamenica nad Hronom sa prudko stáča na západ. Potom obteká masív pri obci (porastený vinohradmi) najprv zo severu, pričom napája malú vodnú nádrž, následne oblúkom preteká po západnom i juhozápadnom úpätí mierne zvlneným korytom a v nadmorskej výške približne 105 m n. m. ústi západne od obce do Hrona.