Bandcamp

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Logo spoločnosti Bandcamp

Bandcamp je internetová hudobná spoločnosť s hlavným sídlom v Oaklande v štáte Kalifornia, ktorá slúži ako obchod aj propagačná platforma určená hlavne pre nezávislých hudobných umelcov. Umelec, ktorý chce predávať svoju hudbu prostredníctvom spoločnosti Bandcamp, má vlastnú mikrostránku, na ktorú zverejňuje albumy alebo jednotlivé piesne. Všetky skladby je možné počúvať zadarmo a umelec sa rozhodne, či ich stiahnutie je platené alebo nie. Stránka si účtuje 15% z ceny zakúpenej hudby a 10%, ak zárobky z daného albumu presiahnu 5 000 dolárov. Táto webová stránka tiež umožňuje predaj fyzických médií na základe predbežného oznámenia správcom. Stránka podporuje formáty ako .mp3, .flac, .acc, .ogg a .m4a.

Bandcamp bol založený v septembri 2008 spoluzakladateľom Oddpost Ethanom Diamondom a programátormi Shawnom Grunbergerom, Joeom Holtom a Nealom Tuckerom. Populárnym sa stal po tom, čo Amanda Palmerová, Low Places a Bedhed v júli 2010 zrušili svoju nahrávaciu spoločnosť a začali predávať svoje albumy prostredníctvom spoločnosti Bandcamp. Propagovali sa iba na sieti Twitter.[1]

Bandcamp Daily[upraviť | upraviť zdroj]

V lete 2016 spoločnosť spustila Bandcamp Daily, online hudobná publikácia, ktorá rozšírila redaktorský obsah a ponúka na platforme články o umelcoch.[2][3] Publikácia má sídlo v New Yorku.[4] Jej šéfredaktorom je Jes Skolnik, novinár v médiách Pitchfork, BuzzFeed a The New York Times, ako aj bývalý autor punkových zinov.[5] Medzi publicistami časopisu Bandcamp Daily boli novinári časopisov Wired, Vice, NPR Music, Pitchfork a Paste.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Paste Music - Guides to the Best Albums, Reviews and Live Music Video [online]. pastemagazine.com, [cit. 2021-02-12]. Dostupné online. (po anglicky)
  2. RATLIFF, Ben. Is Bandcamp the Holy Grail of Online Record Stores? (Published 2016). The New York Times, 2016-08-19. Dostupné online [cit. 2021-02-12]. ISSN 0362-4331. (po anglicky)
  3. Musicians Earned Over $270 Million From Bandcamp Last Year [online]. Complex, [cit. 2021-02-12]. Dostupné online. (po anglicky)
  4. Inside Bandcamp's New Oakland Venue, Record Shop and Office [online]. KQED, [cit. 2021-02-12]. Dostupné online. (po anglicky)
  5. SEROTA, Maggie. It's OK If You Don't Have Your Career Figured Out by 30 [online]. Glamour, [cit. 2021-02-12]. Dostupné online. (po anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bandcamp na anglickej Wikipédii.