Beamer (LaTeX)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Beamer
Beamer01.png
Ukážka prezentácie v LaTeX Beamer
Základné informácie
Vývojár Till Tantau
Posledná stabilná verzia 3.50 (20. február 2018; pred 89 dňami )
Operačný systém LaTeX
Typ softvéru Prezentačný software
Licencia GNU General Public License
Ďalšie odkazy
Webová stránka LaTeXovská trieda Beamer

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Beamer je LaTeXovská trieda na vytváranie prezentačných slajdov. Pracuje s pdflatexom, dvips a LyXom. Meno pochádza z nemeckého slova "Beamer", pseudo-anglicizmu pre video projektor.

Trieda Beamer nie je prvou LaTeXovou triedou pre vytváranie prezentácií a, rovnako ako mnoho jej predchodcov, má špeciálnu syntax pre definovanie 'slajdov' (v Beamer pomenovaných ako 'snímky'). Slajdy sa môžu zobrazovať na obrazovke postupne, odhaľujúc text, ktorý bol predtým neviditeľný alebo zakrytý. Toto je realizované pri výstupe do PDF tak, že po sebe nasledujúce strany si zachovávajú rozloženie, ale pridávajú nové prvky, takže posun na ďalšiu stránku v PDF súbore pôsobí, že na stránke bolo niečo pridané, hoci došlo k prekresleniu celej strany.

Beamer poskytuje možnosť prípravy 'podkladov k prednáške', čo je verzia výstupu vhodná pre tlač, bez dynamických vlastností, takže vytlačená verzia slajdu ukazuje konečnú verziu slajdu, ktorá bude zobrazená pri prezentácii. "Článková" verzia je tiež dostupná, s výstupom na papier štandardnej veľkosti (ako je A4 alebo letter), názvy snímkov sú použité v titulkoch odstavcov, nie je použité špeciálne rozloženie/farby slajdov, zachováva sa štruktúra. Takáto verzia je vhodná ako poznámky pre prednášajúceho alebo v prípade potreby jednoho zdrojového súboru pre článok a slajdov pre prednášku o tomto článku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]