Bebekova skaza

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Bebekova skaza je historický román odohrávajúci sa v okolí hradu Krásna Hôrka, ktorého autor je Rafael Szabó.

Rukopis autor dokončil v roku 1993 a koncom roka sa mu podarilo knihu vydať vo vlastnom knižnom vydavateľstve Dolinár, ktoré prevádzkoval do roku 2000. Náklad bol na vtedajšie pomery vysoký, až 1 500 kusov. Odozva na knihu však bola značná a náklad sa kompletne vypredal, pričom jeho značná časť priamo návštevníkom hradu Krásna Hôrka prostredníctvom múzea v Betliari, ktoré expozíciu na hrade spravuje. Druhé vydanie vyšlo v roku 2012, Pričom 2€ z ceny každého predaného výtlačku do konca novembra 2012 autor venoval na obnovu hradu Krásna Hôrka.

Rafael Szabó knihu sám preložil do nemeckého jazyka a už v roku 1994 vychádza v rovnakom vydavateľstve aj nemecká verzia knihy pod názvom "Bebeks Untergang".

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Román čerpá z historických udalostí zo 16. storočia. Hlavnými hrdinami sú členovia baníckej rodiny, okolo ktorej sa odvíja celý dej. V historickom diele sa vracia autor do čias, keď v Krásnej Hôrke vládol hradný pán Bebek. Príbeh sa odohráva na Spiši a Gemeri, hovorí o práci baníkov a drancovaní slobodných kráľovských miest. Dejový rámec tvoria prepady Smolníka, Tichej Vody a Gelnice, prebiehajúca reformácia, účasť pri obrane Egerského hradu ako aj obsadenie hradu Krásna Hôrka cisárskym vojskom. Popritom je dej pretkávaný príbehom lásky a hrdinstva.