Belford Roxo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Belford Roxo
(Município de Belford Roxo)
obec
Vstup do mesta
Vlajka
Erb
Štát Brazília Brazília
Fed. štát Rio de Janeiro
Súradnice 20°19′8″J 40°20′16″Z / 20,31889°J 40,33778°Z / -20.31889; -40.33778
Rozloha 80 km² (8 000 ha)
Obyvateľstvo 469 332 (2010) [1]
Hustota 5 866,65 obyv./km²
Poloha v štáte Rio de Janeiro
Poloha v štáte Rio de Janeiro
Wikimedia Commons: Belford Roxo
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Belford Roxo (portugalská výslovnosť: [ˈbɛwfɔʁ ˈʁoʃu]) je mesto a obec (município) v južnej Brazílii v štáte Rio de Janeiro. Je súčasťou aglomerácie Veľkého Ria.

Administratívne bolo vytvorené v roku 1990, predtým bolo súčasťou mesta Nova Iguaçu. Patrí k najbohatším mestám v štáte. Má tropickú klímu s priemernou ročnou teplotou 18 °C. Bayer and Lubrizol sú najväčšími firmami v meste. Mesto bolo pomenované po svojom zakladateľovi, Raimundo Teixeira Belfort Roxo. Počas svojej služby ako stavebný inšpektor mesta vyriešil v roku 1889 problémy Rio de Janeira, súvisiace s nedostatkom vody.

Mesto sa preslávilo vďaka škole, ktorá každoročne účinkuje na karnevale v meste Rio de Janeiro. V súčasnosti je samospráva siedmou najľudnatejšou v Rio de Janeiro, v roku 2020 malo 513 118 obyvateľov a má 14. najväčšie štátne HDP (3 539 442 000 tisíc R$). Napriek tomu bol jej príjem na obyvateľa v roku 2008 len 7 140,38 R$ - jeden z najnižších v štáte. Pri porovnaní sociálnych ukazovateľov s inými mestami v štáte, akými sú Niterói a Petrópolis, obec poskytuje základné služby a infraštruktúru na nižšej úrovni ako ostatné susedné obce.

Doprava[upraviť | upraviť zdroj]

Belford Roxo má nevyhovujúcu cestnú a železničnú sieť, podobne ako mnohé obce susediace s metropolou v metropolitnom regióne, ktoré ju spájajú iba s hlavným mestom a susednými mestami v Baixade. Belford Roxo nemá veľa mestských autobusových liniek, obyvatelia využívajú medzimestské autobusy na presun v rámci mesta. Hlavné problémy verejnej dopravy v Belford Roxo sú: meškanie autobusov, preplnenosť, zastaralý vozový park a rovnako aj vysoká cena cestovného lístka.

Demografia[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2010 žilo v Belford Roxo 469 261 obyvateľov, z čoho bolo 226 757 mužov a 242 504 žien. Podľa Brazílskeho inštitútu geografie a štatistiky žilo v Belford Roxo v roku 2010 – 302 637 ľudí s volebným právom. Na rok 2014 sa počet obyvateľov odhaduje na 479 386. Od 60. rokov 20. storočia má Belford Roxo konštantne viac ako 100 000 obyvateľov.

Mestský index ľudského rozvoja (HDI-M) Belford Roxo je podľa Rozvojového programu OSN (UNDP) považovaný za priemerný s hodnotou 0,684. Napriek tomu, že sa nachádza v štáte Rio de Janeiro, ktorý má 4. najvyšší HDI v Brazílii, hodnota indexu obce je pod priemerom štátu (0,768) a krajiny (0,744). Stále existujú veľké rozdiely v sociálnych ukazovateľoch obce a iných susedných lokalít, čo odhaľuje históriu regionálnej nerovnosti.

Miera gramotnosti je 91,99 % a priemerná dĺžka života je 67,64 rokov. Hrubá miera školskej dochádzky je 78,01 %, Výskyt chudoby v roku 2003, meraný IBGE, bol 60 %.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Geografické súradnice: 22º 45' 50" južnej zemepisnej šírky a 43º 26' 56" západnej zemepisnej dĺžky. Obec sa nachádza v mikroregióne Rio de Janeiro a hraničí s obcami: Nova Iguaçu a Mesquita (na západe); São João de Meriti (na juh); a Duque de Caxias (na východ). Mestská rozloha obce zodpovedala približne 64,7738 km².

Vegetácia[upraviť | upraviť zdroj]

Pred urbanizáciou územia vegetáciu tvorili predovšetkým močiare. V súčasnosti tvorí 3,34 % pôdy v obci druhotná vegetácia, 5,62 % tvoria polia a pasienky a 85,20 % územia je zastavaného. Veľkú časť severnej časti Belford Roxo zaberajú rozsiahle lesy.

Fauna[upraviť | upraviť zdroj]

Pozdĺž lesov a močiarov mesta môžno nájsť aligátory žltohrdlé, kapybary, kosmáče, tamaríny, cavie, pásavce, pacas, vačice, veveričky a obrovské množstvo rôznych druhov hadov. V meste žijú aj niektoré druhy dravých vtákov, napríklad sokoly, jastraby, supy či sovy. Možno nájsť aj iné vtáky, ako sú napríklad papagáje, volavky, kolibríky či papagáje ara.

Klíma[upraviť | upraviť zdroj]

Podnebie je tropické s priemernými mesačnými teplotami od 21°C do 27°C, s ročným priemerom 26°C. Najnižšia teplota zaznamenaná v Belford Roxo bola 6°C v júli 2000. Ročné zrážky sú okolo 1 229 mm. Najvlhšie obdobie začína v novembri a končí v marci a najsuchšie obdobie trvá od júna do augusta. Keďže sa obec nachádza v blízkosti obratníka Kozorožca, je ovplyvnená vetrom prichádzajúcim z Amazónie a Atlantického oceánu.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Belford Roxo bol kedysi obcou s najväčšou kriminalitou na svete, podľa údajov zverejnených OSN v roku 2015. Po založení 39. práporu vojenskej polície, oddielu Vojenského hasičského zboru, verejného ministerstva, skvalitnenia pouličného osvetlenie a urbanizácie kriminalita klesla, ale stále je veľmi vysoká.

Školstvo[upraviť | upraviť zdroj]

Belford Roxo má školy prakticky vo všetkých regiónoch obce, avšak vzdelanie má ďaleko od ideálu. Štátne školy majú chabú infraštruktúru a nedokážu konkurovať súkromnému školstvu. V obci je verejných vzdelávacích zariadení aktívnych celkovo: Pre základné školstvo - 45 štátnych škôl; 48 obecných škôl a žiadna spolková škola. Pre stredné školstvo - 33 štátnych škôl a žiadne obecné alebo federálne školy. Predškolské zariadenia - 3 štátne školy; 22 obecných škôl a žiadna spolková škola. FABEL (Fakulta Belford Roxo), schválená v auguste 1995 vtedajšou Federálnou radou pre vzdelávanie, ponúka vysokoškolské kurzy v odbore administratívy, histórie a pedagogiky. Areál Uniabeu Belford Roxo okrem iného ponúka vysokoškolské kurzy v odbore obchodu a podnikania, účtovníctva, telesnej výchovy a výrobného inžinierstva. Existujú tiež dve centrá Cederj Foundation, ktoré ponúkajú vysokoškolské kurzy v odbore administratívy, chémie a jazykov.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Belford Roxo

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článkov Belford Roxo, Rio de Janeiro na anglickej Wikipédii a Belford Roxo na portugalskej Wikipédii.