Bertramka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Vila Bertramka

Bertramka je usadlosť v Prahe na Smíchove.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne tu stál starý drevený vinohradníkcy domček. Miesto neho bola na konci 17. storočia postavená z lomovej opuky nová usadlosť pomenovaná po Františkovi z Bertramu, jej treťom majiteľovi – získal ju v dražbe v roku 1743. Neskôr dal usadlosť upraviť na letovisko podľa vzoru predmestských víl. V roku 1784 ju kúpila operná speváčka Josefína Dušková so svojim manželom Františkom Xaverom Duškom. Iich hosťom tu bol v rokoch1787 a 1791 Wolfgang Amadeus Mozart, ktorý tu dokončoval operu Don Giovanni pred jej pražskou premiérou.

Usadlosť tvorí areál ktorého hlavným objektom je obytná budova obrátená hlavným priečelím do dvora. Hlavnými viditeľnými prvkami tejto stavby sú predsunuté dvojramenné schodisko a lodžia. Južné krátke čelo budovy sa otvára do priestoru stúpajúcej záhrady. Oproti je stodola s trojposchodovou sýpkou. Hneď vedľa domu stojí prízemná časť bývalého vinohradníckeho lisu so silným murivom. Miesto neho je tu dnes Pamätník Wolfganga Amadea Mozarta a manželov Duškových so stálou expozíciou.

Celý objekt prešiel rekonštrukciou v roku 1956 pri príležitosti 200. výročia Mozartovho narodenia. Ďalšie opravy prebehli v rokoch 1986 a 1987. Usadlosť, ktorá je od roku 1964 pamiatkovo chránená, sa nachádza v Mozartovej ulici č. p. 2.

Záhrada[upraviť | upraviť zdroj]

Pôvodne úžitková záhrada a vinohrad boli na konci 18. storočia nahradené parkovou úpravou. Bola tu napr. gaštanová alej, ktorá zmizla pri požiari v roku 1871 a potom, čo došlo k veľkej prestavbe usadlosti.

Zatvorené[upraviť | upraviť zdroj]

Bertramka je zatvorená od 1. novembra 2009.

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Bertramka na českej Wikipédii.