Bilingválne gymnázium Milana Hodžu

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bilingválne gymnázium Milana Hodžu
GBAS.jpg

Základné údaje
Rok založenia1991
ZameraniePäťročné bilingválne štúdium
RiaditeľkaIng. Martina Lojdová
Kontaktné údaje
AdresaKomenského 215, 038 52 Sučany
Oficiálny webOficiálna stránka

Bilingválne gymnázium Milana Hodžu je štátne bilingválne gymnázium v Sučanoch s päťročným štúdiom, na ktorom sa vyučuje v anglickom jazyku. Vzniklo v roku 1991 za pomoci Britskej rady. Maturuje sa dvakrát: zo slovenčiny a angličtiny vo štvrtom ročníku a z odborných predmetov v piatom ročníku. Gymnázium sa umiestnilo na popredných priečkach rebríčka INEKO a patrí medzi najlepšie gymnáziá na Slovensku, spolu s Gymnáziom Jura Hronca, Školou pre mimoriadne nadané deti a gymnázium a Gymnáziom Poštová.

História[upraviť | upraviť zdroj]

Gymnázium vzniklo 1. septembra 1991 za pomoci Britskej rady. Sídli v budove bývalej Hodžovej školy, postavenej aj za spolufinancovania samotného Milana Hodžu. Prvé dva roky bolo gymnázium súčasťou Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine. V roku 1993 sa osamostatnilo a prijalo názov BASG (Bilingválne anglicko-slovenské gymnázium). To sa neskôr zmenilo na GBAS (Gymnázium bilingválne anglicko-slovenské). 3. decembra 2003 bol škole udelený čestný názov Gymnázium bilingválne anglicko-slovenské Milana Hodžu Sučany. V roku 2005 bola budova zrekonštruovaná, dostala nový náter a boli pristavené nové učebne. Na škole sa znovu objavil nápis „Štátna meštianska škola Hodžova“. Škola po štvrtýkrát zmenila názov 1. februára 2008, tentoraz bola premenovaná na Bilingválne gymnázium Milana Hodžu Sučany (BGMH).

Štúdium[upraviť | upraviť zdroj]

Štúdium je päťročné a škola prijíma absolventov deviateho ročníka základných škôl a žiakov kvarty osemročných gymnázií. Študenti sa hneď od prvého ročníka učia v anglickom jazyku na všetkých predmetoch okrem slovenského jazyka, telesnej a etickej alebo náboženskej výchovy. V prvom ročníku navyše absolvujú až 10 hodín angličtiny týždenne. Študenti neskôr maturujú v štvrtom ročníku zo slovenského jazyka a literatúry a z anglického jazyka a literatúry. V piatom ročníku sa maturuje iba z odborných - povinne voliteľných predmetov; taktiež v angličtine. Po úspešnom absolvovaní maturity v štvrtom ročníku dostáva študent doklad o vykonaní všeobecnej jazykovej skúšky v angličtine a po absolvovaní maturity v piatom ročníku získava aj štátnu jazykovú skúšku odbornú.

Pravidelné podujatia[upraviť | upraviť zdroj]

Skica školy pred prestavbou

Gymnázium pravidelne organizuje júnovú Garden Party, ktorá je príležitosťou pre stretnutie rodičov, študentov a pedagógov s bývalými študentmi a tiež pedagógmi školy. Gymnázium taktiež organizuje každoročne tzv. Hodžove dni a Valentínsky ples. Organizuje sa tu aj veľa ďalších podujatí, ktoré si organizujú sami žiaci, ako napr. Hodžafest, Večerná škola a športový Palachfest. Škola navyše organizuje celoslovenskú súťaž pre študentov stredných škôl v písaní esejí pod názvom Hodžova esej. Tá je pod záštitou predsedu vlády Slovenskej republiky a jeho podpredsedu, ktorý sa osobne zúčastňuje na odovzdávaní cien úspešným autorom priamo na gymnáziu v Sučanoch.

Vedenie školy[upraviť | upraviť zdroj]

 • Riaditeľka: Ing. Martina Lojdová
 • Zástupkyňa pre teoretické vyučovanie: Mgr. Viera Kampošová

Debatný klub[upraviť | upraviť zdroj]

Debatný klub Sučany je členom siete stredoškolských debatných klubov, ktoré združuje Slovenská debatná asociácia. Založený v roku 1993 ako prvý debatný klub na Slovensku, dnes je nie len najstarším, ale aj najväčším a jedným z najúspešnejších stredoškolských debatných klubov na Slovensku. Jeho členovia sa môžu pýšiť víťazstvami v Slovenskej debatnej lige 1996, 1997, 2011, 2012, 2018, 2020 a 2021, účasťou na majstrovstvách sveta v stredoškolskom debatovaní v Grécku, Katare, Škótsku, Južnej Afrike či Thajsku, a úspechmi vo viac než desiatke ďalších medzinárodných podujatí. V roku 2014 sa tímu zo Sučian podarilo prebojovať do celosvetového finále medzinárodnej súťaže International Public Policy Forum.

Karis[upraviť | upraviť zdroj]

Od januára 2011 vychádza mesačný študentský časopis Karis. Vychádza v tlačenej a internetovej podobe.

Sučany Alumni[upraviť | upraviť zdroj]

Občianske združenie Sučany Alumni - Spoločnosť absolventov gymnázia v Sučanoch vzniklo v lete 2009 za účelom združovať absolventov, vytvárať nové kontakty so súčasnými študentmi a podporovať školu. Združenie dáva dôraz predovšetkým na osobnostný rozvoj študentov a udržanie kvality školy. Pravidelne sa vyhlasujú súťaže a ocenenia, ktorých sa majú šancu zúčastniť členovia združenia (napr. Student & Staff Alumni Award, Sučany Mastermind, Essay Competition). Každý rok tiež udeľuje aspoň jedno Štipendium Milana Hodžu pre budúceho študenta, ktorému štipendium zabezpečí potrebné finančné prostriedky na cestovné, stravné a ubytovacie výdavky na prvý rok štúdia.

Zaujímavosti[upraviť | upraviť zdroj]

 • Gymnázium má každoročne vysoký počet uchádzačov o štúdium. Zatiaľ rekordný záujem bol v šk. roku 2000/2001, kedy sa na školu hlásilo vyše 740 záujemcov.
 • V roku 2010 počet absolventov prekročil hranicu 1000.
 • Výchovno-vzdelávací proces je silno ovplyvnený britským vzdelávacím systémom, kde žiaci nie sú ústne skúšaní na hodinách, ale preferuje sa písomná forma skúšania - testy, päťminútovky, projekty či prezentácie.
 • Na gymnáziu sa ako na jedinej škole na Slovensku vykonávajú cambridgské skúšky FCE a CAE.
 • Budova gymnázia je najvyššou budovou v celej obci. Na najvyššom poschodí sa nachádza učebňa a kabinet geografie.
 • Budova gymnázia bola v roku 2005 zrekonštruovaná - dostala kompletne novú fasádu a boli pristavené nové triedy. Pre nedodržanie termínov sa však študenti nižších ročníkov museli dočasne učiť v náhradných priestoroch na základnej škole v Sučanoch.
 • Na gymnáziu sa uvažovalo nad zavedením povinného nosenia školských uniforiem.
 • Vysoký počet študentov absolvuje zvyčajne jeden rok štúdia v zahraničí.
 • Na gymnáziu sídli najstarší, najväčší a jeden z najúspešnejších stredoškolských debatných klubov na Slovensku a v okolitých krajinách.
 • Výstavba školy a budovy, v ktorej dnes sídli gymnázium, bola finančne podporená Dr. Milanom Hodžom, rodákom zo Sučian. Nápis na budove preto znie: „Štátna meštianska škola Hodžova“. Pri prestavbe školy sa dokonca našla stavebná listina podpísaná samotným Hodžom. Tá bola ukrytá zamurovaná v jednej zo stien gymnázia, kde bola následne vrátená.
 • Aj keď sa vždy rozdeľuje každý ročník do jednotlivých tried, študenti cítia významnejšiu príslušnosť k ročníku ako k samotnej triede. Spôsobené je to tým, že vyučovanie prebieha po skupinách, nie triedach, preto sa neraz stáva, že žiaci z jednej triedy nemajú spolu ani jednu hodinu. Preto sú aj stužkové slávnosti a tablá vždy spoločné pre všetky triedy posledného ročníka.
 • Vďaka špecializácii školy jej študenti pochádzajú z celého Slovenska.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

 • www.gbas.sk - oficiálna webová stránka gymnázia
 • www.sucanyalumni.sk - webová stránka o.z. Sučany Alumni - Spoločnosť absolventov gymnázia v Sučanoch
 • Debatný klub - fanpage debatného klubu
 • Karis - školský študentský časopis Karis

Súradnice: 49°06′12″S 18°59′05″V / 49,103203°S 18,984708°V / 49.103203; 18.984708