Bill Ward

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bill Ward

Základné informácie
Popis umelca britský bubeník
Rodné meno William Thomas Ward
Narodenie 5. máj 1948 (75 rokov)
Anglicko Birmingham, Anglicko
Žáner heavy metal, hard rock
Hrá na nástrojoch bicie, perkusie
Roky pôsob. 1966 - súčasnosť
Súvisiace
články
Black Sabbath
Ward One
Webstránka billward.com

Bill Ward (vl. menom William Thomas Ward, *5. máj, 1948, Birmingham, Anglicko) je bubeník britskej heavy metalovej skupiny Black Sabbath.

Okrem toho, že hrá na bicie ako zakladajúci člen, spieva v dvoch skladbách Black Sabbath: „It's Alright“ (z albumu Technical Ecstasy) a „Swinging The Chain“ (z albumu Never Say Die!).

Jeho charakteristickým bubnovaním je násobený rytmus basových a gitarových riffov, čím sa vytvára silný kombinovaný efekt. Najviac je to badateľné v skladbe „Iron Man“ z albumu Paranoid. Charakteristická je aj jeho rýchla technika bicích a silné vedenie medzi riffmi. Dobrým príkladom skladba „Symptom of the Universe“ z albumu Sabotage.

Bill Ward a gitarista Tony Iommi hrali spolu v skupine „Mythology“. Neskôr sa pripojili k Ozzymu Osbournovi a basgitaristovi Geezerovi Butlerovi, ktorí hrali v skupine „Rare Breed“ a založili bluesovú formáciu Polka Tulk, ktorá sa neskôr premenovala na Earth a v roku 1969 na Black Sabbath.

Medzi rokmi 1969 a 1980 hral Bill na každom sabbathovskom albume. Z osobných dôvodov skupinu opustil v auguste 1980 počas turné k albumu Heaven and Hell.

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sedemdesiate roky[upraviť | upraviť zdroj]

Osemdesiate roky[upraviť | upraviť zdroj]

Deväťdesiate roky[upraviť | upraviť zdroj]

Po roku 2000[upraviť | upraviť zdroj]