Tony Iommi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Tony Iommi
Tony Iommi na koncerte skupiny Heaven and Hell, 2007
Tony Iommi na koncerte skupiny Heaven and Hell, 2007
Základné informácie
Popis umelca britský gitarista
Narodenie 19. február 1948 (76 rokov)
Birmingham, Spojené kráľovstvo
Žáner Heavy metal
Roky pôsob. 1966-súčasnosť
Vydavateľstvá Warner Bros. Records, I.R.S., Rhino
Súvisiace
články
Black Sabbath, Jethro Tull, Heaven and Hell
Webstránka Iommi.com

Frank AnthonyTonyIommi (* 19. február 1948, Birmingham, Spojené kráľovstvo) je britský sólový gitarista známy hlavne pre jeho pôsobenie v heavy metalovej skupine Black Sabbath. Je zároveň jediným členom tejto skupiny, ktorý v nej hral počas celej jej existencie. Iomiho spoluhráč Geezer Butler a ďalší bývalí členovia tejto skupiny: Ronnie James Dio a Vinny Appice absolvovali s ním v roku 2007 svetové turné v skupine s názvom Heaven and Hell.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Iommi sa narodil v Birminghame ako jediné dieťa britsko-talianskych rodičov Sylvie Maria (rodená Valenti, narodená v Palerme) Iommi a Anthonyho Franka Iommiho. Vyrastal v Birminghamskej mestskej časti Handsworth, kde navštevoval školu Birchfield Road School. Na tej istej škole bol o ročník nižšie aj jeho budúci kolega z kapely Ozzy Osbourne.

Tony Iommi sa začal zaujímať o hru na gitaru už ako tínedžer. K záujmu ho inšpirovali skladby Hanka Marvina a skupiny The Shadows. Ako 17 ročný utrpel Iommi v továrni na výrobu plechov pracovný úraz, pri ktorom prišiel o posledné články prostredníka a prsteníka pravej ruky. Nakoľko je Tony ľavák, používal túto ruku na hmatníku gitary, tento úraz mu spôsoboval bolesti pri tlaku na gitarové struny. Bol presvedčený o tom že ako hráč na gitaru skončil. Jeho šéf z práce, ktorý vedel o tom že si po večeroch privyrába hraním v miestnom pube, mu poradil či by sa nepokúsil o niečo podobné ako v tom období slávny belgický džezový gitarista rómskeho pôvodu, ktorý vystupoval pod umeleckým menom Django Reinhardt. Reinhardt totiž stratil ešte ako malé dieťa pri požiari pohyblivosť v treťom a štvrtom prste na ruke, ktorú používal na hmatníku gitary. Po pokusoch s hraním na gitaru praváckym spôsobom sa Tony nakoniec rozhodol skúsiť používať struny na bendžo, ktoré nie sú také tvrdé a na poškodené prsty si nasadzoval vrchnáky z plastickej hmoty. Časom si na tieto prsty začal špeciálne upravovať vrchnáky z fliaš od čistiacich prostriedkov, neskôr aj krajčírske prsteníky pokryté kožou.

Tony Iommi hrával v niekoľkých blues-rockových kapelách. V rokoch 1964 – 65 to bola skupina The Rockin' Chevrolets, ktorá dostala ponuku pre hrávanie v Nemecku. Tony vtedy zanechal prácu v továrni a stal sa profesionálnym hudobníkom. V rokoch 1966 a 1967 hral v skupine The Rest so svojim bývalým spolužiakom, bubeníkom Billom Wardom. Stretli sa spolu neskôr v roku 1968 aj v ďalšej kapele s názvom Mythology. V čase rozpadu skupiny Mythology zanikla aj ďalšia kapela Rare Breed, v ktorej spieval John "Ozzy" Osbourne a na rytmickú gitaru hral Terry "Geezer" Butler, ktorí spolu s Billom Wardom a Iommim, ďalším gitaristom Jimmy Phillipsom a saxofónistom Alanom "Aker" Clarkom založili skupinu Polka Tulk Blues Company. Iba po dvoch vystúpeniach Clark s Philipsom skupinu opustili a skupina si skrátila meno na Polka Tulk.

V septembri 1968 Iommi, Butler, Ward a Osbourne premenovali skupinu na Earth. Pod týmto názvom vystupovali do decembra 1968, keď Iommi nakrátko odišiel hrať do skupiny Jethro Tull. S touto skupinou hral iba na jednom koncerte a do skupiny Earth sa vrátil. V roku 1969 v Anglicku pôsobila ešte jedna skupina pod rovnakým názvom a tak sa premenovali z Earth na Black Sabbath. Iommiho predchádzajúci pracovný úraz neskôr spôsobil, že jeho podladená gitara v skladbách skupiny Black Sabbath mala svoj charakteristický zvuk, ktorý sa stal jedným zo znakov pre rockový subžáner, známy dnes ako heavy metal. Iommiho ladeniu sa musel prispôsobiť aj basgitarista Geezer Butler.

Autobiografia[upraviť | upraviť zdroj]

  • 2011 - Iron Man: My Journey through Heaven and Hell with Black Sabbath[1]

Diskografia[upraviť | upraviť zdroj]

Sólové albumy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. TONY IOMMI: More Autobiography Details Revealed - Aug. 2, 2011

Literatúra[upraviť | upraviť zdroj]

  • IOMMI, Tony. Iron Man : moje jízda s Black Sabbath – nebem i peklem. Preklad Vít Malinovský. Vyd. 1. Praha : Volvox Globator, 2021. 327 s. (Evokace; zv. 70.) ISBN 978-80-7511-645-1.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Tony Iommi

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]