Bioštatistika

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Bioštatistika alebo biometria je aplikácia štatistiky na mnoho tém v biológii. Má čiastkové aplikácie v medicíne a v poľnohospodárstve.

Poznámka o terminológii: I keď termíny „bioštatistika“ a „biometria“ sa niekedy používajú ako synonymá, „biometria“ sa viac často používa v biologických alebo poľnohospodárskych aplikáciách a „bioštatistika“ v medicínskych aplikáciách. V starších zdrojoch sa „biometrika“ (angl. biometrics) používa ako synonymum pre „biometriu“ (angl. biometry), ale tento termín je značne využívaný priemyslom informačných technológií.

Bioštatistika a história biologických názorov[upraviť | upraviť zdroj]

Bioštatistické zdôvodňovanie a modelovanie boli kritické pri formácii základných teórií modernej biológie. Začiatkom 20. storočia po znovuobjavení práce Mendela, koncepčné medzery vo vysvetlení medzi vedami ako genetika a evolučný darvinizmus viedli k intenzívnej debate medzi biometrikmi ako boli Walter Weldon, Karl Pearson a mendelianmi ako boli Charles Davenport a William Bateson. V 30. rokoch 20. storočia pomohli štatistici a modely postavené na štatistickej logike vyriešiť tieto rozdiely a vytvoriť neo-darvinistickú modernú evolučnú syntézu.

Vedúce postavy pri zakladaní tejto syntézy sa spoliehali na štatistiku a vyvinuli jej použitie v biológii.

Títo jednotlivci a práca iných bioštatistikov, biomatematikov a štatisticky zameraných genetikov pomohla spojiť evolučnú biológiu a genetiku do konzistentného, koherentného celku, ktorý bolo možné začať kvantitatívne modelovať.

Paralelne s týmto celkovým vývojom, D'Arcy Thompson realizoval pioniersku prácu v diele O raste a forme (On Growth and Form), ktorá tiež pomohla pridať kvantitatívnu disciplínu do biologického štúdia.

Edukácia a tréningové programy[upraviť | upraviť zdroj]

Temer všetky edukačné programy v bioštatistike majú postgraduálnu úroveň. Najviac ich poskytujú školy verejného zdravotníctva, spojené so školami medicíny, lesníctva, poľnohospodárstva alebo ako aplikačné zameranie v odboroch štatistiky. V USA majú niektoré univerzity samostatné bioštatistické odbory; mnohé iné popredné univerzity integrovali fakultu Bioštatistiky do Štatistiky (alebo iných) odborov.

Mnohé univerzity obsahujúce ekologický výskum majú bioštatistický kurz, ktorý uvádza koncepty ako testovanie hypotéz pre univariantné a niekedy multivariantné dátové množiny s jednou, dvomi alebo viac vzorkami. Často je to kombinované alebo nasledované nejakým typom kurzu experimentálneho návrhu.

Aplikácie bioštatistiky[upraviť | upraviť zdroj]

Štatistické metódy začínajú byť integrované do medicínskej informatiky, informatiky verejného zdravotníctva a bioinformatiky.

Súvisiace odbory[upraviť | upraviť zdroj]

Bioštatistika čerpá kvantitatívne metódy z odborov ako:

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy v angličtine[upraviť | upraviť zdroj]

Časopisy v angličtine[upraviť | upraviť zdroj]