Bioindustry Park Silvano Fumero

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Bioindustry Park Silvano Fumero do apríla 2010 nazývaný Bioindustry Park del Canavese je vedecký a technologický park sídliaci v Canavese, neďaleko Turína v regióne Piemont na severozápade Talianska. Celkovú plochu parku tvorí 70 000 štvorcových metrov. Z toho je pre výskum a výskumné zariadenia určených približne 16 000 m². Park tvorí 28 spoločností, štyri nadácie a združenia, výskumné tímy z troch vysokých škôl a Národná rada pre výskum (CNR).

História[upraviť | upraviť zdroj]

Myšlienka vytvorenia parku bola spoločnou iniciatívou regionálnych orgánov v Piemonte a farmaceutickej spoločnosti MKV so sídlom v Canavese. Generálny riaditeľ MKV, ktorý mal skúsenosti z farmaceutického výskumu z Cambridgeskej univerzity navrhol regionálnym orgánom vytvorenie parku špecializovaného na biotechnológie.

V roku 1990 oblasť Canavese prechádzala ťažkou hospodárskou krízou. Skrachovala talianska spoločnosť Olivetti (informačné technológie) o prácu prišlo viac ako 10 000 ľudí, čo malo vážne hospodárske a sociálne dôsledky pre celý región Piemontu. V reakcii na vzniknutú situáciu miestne orgány s regionálnymi podnikateľskými združeniami a súkromnými partnermi spojili svoje sily v snahe podporovať nové formy podnikania založené na inovatívnych technológiách. Táto spoločná iniciatíva viedla k vytvoreniu vedecko-technického parku so špecializáciou na biotechnologický sektor. Počiatky bioindustriálneho parku v Canavese siahajú do roku 1994. Stavebné práce začali v roku 1995 a spoločnosť bola založená a začala svoju činnosť v roku 1998.

Park zoskupuje spoločnosti, ktoré sú aktívne v oblastiach informačných a komunikačných technológií, vývoja nových materiálov a nanotechnológii, či vykonávajú činnosť základného alebo aplikovaného výskumu.

Členské organizácie[upraviť | upraviť zdroj]

Členmi sú verejné organizácie a súkromné firmy, ktoré prispeli do parku aj počiatočnou investíciou. K najväčším patria:

  • Finpiemonte SpA
  • Provincia di Torino
  • Istituto di Cerase Ricerca Serono SpA
  • Bracco Imaging
  • Kamera di Commercio di Torino
  • MKV – Istituto di ricerche Biomediche

Partneri majú rôznorodé záujmy. Veľké spoločnosti, ako je Serono a Bracco využívajú možnosť používať rentabilne ekonomicky náročné zariadenia a služby, vrátane vedeckých projektov, ktoré nie sú inde k dispozícií. Regionálne orgány sú vedené snahou o vytvorenie fungujúcej siete medzi vysokými školami a podnikateľskou sférou; majú tiež najväčšiu zásluhu na vytvorení parku a významnou mierou prispeli pri hľadaní vhodných partnerov pre počiatočnú investíciu.

Ciele[upraviť | upraviť zdroj]

Cieľom parku je podpora rastu a rozvoja biotechnologických iniciatív v regióne Piemont, vytváranie podmienok pre výskum a vývoj a oživovať tak miestne zoskupenia firiem a výskumných centier. Ako súčasť svojej hlavnej činnosti ponúka výskumné zariadenia, vedecké služby, kompletnú sadu podporných služieb, ako je transfer technológií, podpora patentov, riadenie projektov a finančnú podporu. Park vytvára spojenie medzi sektorom vysokých škôl a súkromným výskumom, zoskupuje malé a stredné podniky a veľké spoločnosti, ktoré chcú vykonávať svoju výskumnú činnosť v špeciálnom prostredí určenom pre biotechnologický priemysel.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Hlavná stránka Bioindustry Park Silvano Fumero (po anglicky)