Biometrický pas

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bezkontaktný čip použitý na britských pasoch

Biometrický pas je kombinovaný papierovo-elektronický identifikačný dokument, ktorý používa biometriu na identifikáciu cestovateľa. Kritické informácie sú uložené na malom RFID počítačovom čipe, podobne ako informácie na čipe smartcard. Čip je bezkontaktný a uchováva aj informácie na zaistenie integrity biometrických dát.

V súčasnosti štandardizované biometrické údaje sú digitálna mapa tváre, odtlačok prsta a snímka dúhovky.

Slovenský biometrický pas[upraviť | upraviť zdroj]

Slovenský biometrický pas

Slovenský biometrický pas, ktorý sa vydáva od januára 2008, je klasický papierový pas so zabudovaným RFID čipom. V čipe je zaznamenaný biometrický údaj – digitálna mapa tváre. Druhý biometrický údaj, ktorým sú odtlačky prstov, obsahujú pasy vydávané od 22. júna 2009.[1] V nových pasoch je uložený biometrický údaj o tvári, ktorý je pre každého človeka jedinečný a nedá sa zmeniť. Je to napríklad tvar brady, nosa, vzdialenosť očí, kosti nadočnicových oblúkov a podobne. Nesníma sa teda pokožka tváre, ale body, ktoré vytvárajú jedinečný obraz tváre. Zo zdravotných alebo náboženských dôvodov zákon umožňuje nasnímať podobu tváre na biometrické pasy s prikrývkou hlavy, za predpokladu že to neznemožňuje identifikáciu.

Nové cestovné doklady majú 34 strán označených deväťmiestnym kódom a majú štyri rôzne farby obalov, podľa toho, kto je ich držiteľom. Cestovný, diplomatický a služobný pas majú obal bordový. Cestovný doklad cudzinca, tzv. utečenecký pas, má obal modrej farby. Cudzinci bez štátnej príslušnosti s trvalým pobytom na území Slovenska majú pas s obalom tmavomodrej farby a cudzinecký pas má čierny obal.

Na zadnej strane obalu je reliéf Európy s vyznačenými obrysmi Slovenska. Prvá strana pasu obsahuje text Európska únia, Slovenská republika a Cestovný pas vo všetkých úradných jazykoch Európskej únie. Na vnútornej strane obalu je graficky zobrazený Kriváň a panoráma nábrežia Dunaja v Bratislave s Bratislavským hradom a budovou Národnej rady SR.

Digitálne údaje je možné zoskenovať bezkontaktne, a to zo vzdialenosti maximálne 10 cm.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Informácie o cestovných dokladoch [online]. 2013-04-08, rev. 2018-06-11, [cit. 2019-02-12]. Dostupné online. Archivované 2019-02-13 z originálu.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]