Blade Runner 2049

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Blade Runner 2049

Základné informácie
Originálny názov Blade Runner 2049
Žáner Sci-fi
Dĺžka 163 minút
Štát Spojené štáty Spojené štáty
Pôvodný jazyk Angličtina
Rok 2017
Dátum uvedenia Slovensko 5. október 2017
USA 6. október 2017
Spoločnosť Alcon Entertainment
Columbia Pictures
Bud Yorkin Productions
Torridon Films
16:14 Entertainment
Scott Free Productions
Rozpočet 150 000 000 $
Zárobok 259 200 000 $
Filmový štáb
Réžia Denis Villeneuve
Scenár Hampton Fancher
Michael Green
Produkcia Andrew A. Kosove
Broderick Johnson
Bud Yorkin
Cynthia Sikes Yorkin
Hudba Hans Zimmer
Benjamin Wallfisch
Kamera Roger Deakins
Strih Joe Walker
Postupnosť
Predchádzajúci Blade Runner (1982)
Ďalšie odkazy
IMDb
ČSFD

Blade Runner 2049 je americký neo-noir sci-fi film, ktorý režíroval Denis Villeneuve. Film je pokračovaním kultového filmu Blade Runner z roku 1982. Hlavné postavy stvárnili Ryan Gosling a Harrison Ford. Dej sa odohráva tridsať rokov po udalostiach prvého filmu, kde blade runner K (Ryan Gosling) odhalí tajomstvo, ktoré môže podnietiť vojnu medzi ľudmi a replikantami.

Blade Runner 2049 mal premiéru 3. októbra 2017 v Los Angeles, 5. októbra 2017 na Slovensku a 6. októbra 2017 vo zvyšku Spojených štátov. Kritici veľmi pozitívne hodnotili herecké výkony, réžiu, kameru, hudbu, výpravu, vizuálne efekty.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 2049 sú replikanti otrokmi. K je replikant, ktorý pracuje pre policajné oddelenie v Los Angeles (LAPD) ako "Blade Runner" – policajt, ktorý loví a "vyraďuje" (zabíja) zatúlaných replikantov. Na proteínovej farme vyradí Sappera mortona a nájde truhlu, zakopanú pod stromom. Truhla obsahuje pozostatky ženy replikantky, ktorá zomrela počas cisárskeho rezu, čo vyvracia teóriu, že replikanti sa nemôžu pohlavne rozmnožovať. Poručíčka Joshi, nadriadená K, sa obáva, že táto skutočnosť môže viesť k vojne medzi ľuďmi a replikantami. Nariadi teda K, aby našiel a vyradil replikantské dieťa a zahladil stopy.

K navštívi centrálu Wallace Corporation, kde v archívoch DNA identifikujú zosnulú ženu ako Rachel, experimentálnu replikantku navrhnutú Dr. Tyrellom. K sa dozvie o romantických väzbách Rachel s blade runnerom Rickom Deckardom. Niander Wallace, riaditeľ Wallace Corporation, chce zistiť tajomstvo rozmnožovania replikantov, aby rozšíril mimozemské kolónie. Pošle svoju replikantku Luv, aby z centrály LAPD ukradla pozostatky Rachel a sledovala K ako hľadá dieťa Rachel.

Na Mortonovej farme K nájde dátum 6-10-21 vyrezaný do kmeňa stromu, ktorý rozpozná zo svojej spomienky o drevenom koníkovi z detstva. Keďže spomienky replikantov nie sú skutočné, jeho holografická priateľka Joi verí, že toto je dôkazom toho, že K sa narodil a nebolumelo vytvorený. K spáli farmu a odíde. V záznamoch LAPD nájde dvojičky narodené v ten deň s identickou DNA s rozdielom pohlavných chromozómov, no podľa záznamov prežil iba chlapec. K dohľadá dieťa až do sirotinca v zruinovanom San Diegu, no zistí, že záznamy z toho roku zmizli. K rozpoznáva sirotinec zo svojich spomienok a nájde dreveného koníka presne tam, kde si pamätá, že ho schoval.

Dr. Ana Stelline, ktorá vytvára spomienky replikantov mu potvrdí, že jeho spomienka zo sirotinca je skutočná a K dôjde k záveru, že on je synom Rachel. Na centrále LAPD K neprejde post-traumatickým normatívnym testom, čím je označený ako nebezpečný replikant a následne zaklame Joshi, keď jej povie, že replikantské dieťa zabil. Joshi dá K 48 hodín náskok k tomu, aby zmizol. Na žiadosť Joi, ju K presunie do prenosného vysielača. Pri analýze koníka nájde stopy do radiácii, ktoré ho zavedú do ruin Las Vegas. Tam nájde Deckarda, ktorý odhalí, že je otcom dieťaťa Rachel, a že zmanipuloval záznamy tak, aby ochránil identitu dieťaťa a nechal ho v opatere slobodného hnutia replikantov.

Potom, čo Luv zabje Joshi, vystopuje aj K do Deckardovho úkrytu v Las vegas. Deckarda unesie, zničí Joi a nechá K zomrieť. Slobodné hnutie replikantov zachráni K. Ich vodca Freysa mu vysvetlí, že dieťa Rachel je v skutočnosti dievča, a že on nie je dieťaťom Rachel. Aby zabránili Walacovi, ktorý by sa cez Deckarda mohol dostať ku dieťaťu alebo slobodnému hnutiu, Freysa požiada K, aby zabil Deckarda pre väčšie dobro všetkých replikantov.

Luv privedie Deckarda do Wallace Corporation, kde sa stretáva s Nianderom Wallacom. Ten mu ponúkne klona Rachel výmenou za informácie. Deckard odmietne a Lub klona zabije. Počas toho, ako Luv prepravuje Deckarda k lodi, ktorá ho má odniesť mimo planétu, kde bude vypočúvaný, K ich prepadne a zabije Luv, sám utrpí vážne zranenia počas boja. Zinscenuje Deckardovu smrť, aby ho ochránil pred Wallacom a nebezpečnými replikantami a zavedie ho ku Stelline, keďže vytušil, že ona je jeho dcérou, a že spomienka o koníkovi je jej. Deckard sa opäť stretne so Stelline a K podľahne zraneniam a v pokoji zomiera.

Obsadenie[upraviť | upraviť zdroj]

Loren Peta hrala replikantku, ktorá bola fyzicky rovnaká ako Rachel z pôvodného filmu. Podoba tváre Sean Young, ktorá hrala Rachel v pôvodnom filme, bola následne digitálne doplnená namiesto tváre Loren Pety.

Uvedenie[upraviť | upraviť zdroj]

Blade Runner 2049 mal premiéru 3. októbra 2017 v Dolby Theatre v Los Angeles. V USA mal premiéru 6. októbra 2017 a distribuoval ho Warner Bros. V zámorských teritóriách film distribuoval Sony Pictures Releasing. Na slovensku bol distribútorom Itafilm a premiéru mal o deň skôr ako v USA, 5. októbra 2017.

16. januára 2018 vyšliel film na DVD a Blu-ray. 23. januára 2018 sa objavil na Netflixe.

ROzpočet filmu bol cca 150 miliónov dolárov a celkové náklady vrátane marketingu až okolo 400 miliónov.[1] Film však v kinách toľko peňazí nezarobil. Celosvetový zárobok predstavoval 259 miliónov dolárov, pričom v USA to bolo 92 miliónov a na Slovensku 276 tisíc dolárov.[2] Podľa Ridleyho Scotta bola dôvodom dĺžka a pomalé tempo filmu.[3]

Hodnotenie a ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

Na portáli ČSFD má Blade Runner 2049 hodnotenie 75 % z celkového počtu 14987 hlasov (stav ku 17.5.2018).[4] Na Rotten Tomatoes má film 87 % pozitívnych recenzií.[5]

Film bol nominovaný a získal množstvo ocenení. Okrem iných aj Oscara a cenu BAFTA za najlepšiu kameru a najlepšie špeciálne vizuálne efekty.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]