Blanka Matragi

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Blanka-Matragi
česká módna návrhárka
česká módna návrhárka
Narodenie20. február 1953 (68 rokov)
Světlá nad Sázavou, Česko
Odkazy
Webstránkablankamatragi.cz
CommonsSpolupracuj na Commons Blanka Matragi

Blanka Matragi (* 20. február 1953, Světlá nad Sázavou) je česká módna návrhárka.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

V rodnom meste sa po absolvovaní základnej školy vyučila za brusičku skla. Potom pokračovala v štúdiu v Železnom Brode a v roku 1974 ukončila štúdium na strednej umelecko-priemyselnej škole sklárskej. V tom istom roku začala študovať odbor výtvarníctvo na Umelecko-priemyselnej Vysokej škole v Prahe. Svoje vysokoškolské štúdium ukončila v roku 1980 získaním titulu „akademická maliarka“ a v tom istom roku sa presťahovala do Bejrútu s manželom Dr. Ing. Makramom Matragim, CSc., za ktorého sa vydala v roku 1979.

Prvý veľký zlom v jej kariére nastal v roku 1976, keď vyhrala celoštátnu súťaž pre módnych návrhárov, čo jej pomohlo zaradiť sa medzi najznámejších módnych návrhárov strednej Európy. Následne vyhrala súťaž v roku 1978 o navrhnutie námetovej kolekcie v Moskve, kde taktiež usporiadala výstavu svojej kolekcie. Po presťahovaní sa do Bejrútu bola nútená začínať odznova, no aj v tejto krajine rozoznali jej talent a bola schopná pomaly si vybudovať úspešnú kariéru. V roku 1982 sa jej natoľko darilo, že si otvorila vlastný módny salón „Blanka Haute Couture“, kde pokračovala v tvorbe svojich modelov.

Blanka a jej modely sú preslávené nielen v Česku, ale predovšetkým na Blízkom východe, kde medzi jej popredných klientov patrí európska a libanonská „high society“. Jej modely sú obzvlášť vyhľadávané a obľúbené u sestier, manželiek a dcér kráľov, šejkov a emirov z krajín Perzského zálivu.

Blanka sa vrátila k sklárstvu, ktoré pôvodne vyštudovala, v roku 1999, keď navrhla novú kolekciu pod názvom „New Line“ pre sklárne v Kamenickom Šenove a taktiež sklenenú bižutériu pre firmu Moser, pre ktoré usporiadala prehliadku v Bejrúte v tom istom roku.

Modely vytvorené Blankou sú unikátne; mali o ne záujem nielen bohaté a vplyvné ženy sveta, ale aj módne časopisy a televízne spoločnosti. V rokoch 1982 – 1997 usporiadala veľa módnych prehliadok, na ktorých prezentovala svoje kolekcie. Blanka už vyše dvadsať rokov oblieka high society v Libanone a v Európe.

Ocenenia[upraviť | upraviť zdroj]

23. apríl 2002 – Európska cena umenia
30. august 2002 – Medzinárodná cena Salvadora Dalího
30. august 2002 – národná cena František Kupka 2002
3. októbra 2003 – titul „Významná česká žena vo svete“
2. mája 2007 – cena český bestseller 2006 – za autobiografickú knihu

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]