Boa Vista (Roraima)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Boa Vista
(Município de Boa Vista)
obec
Letecký pohľad na mesto
Vlajka
Erb
Štát Brazília Brazília
Obyvateľstvo 266 901 (2010) [1]
Poloha mesta v štáte Roraima
Poloha mesta v štáte Roraima
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Boa Vista je mesto a obec (município) vo východnej Brazílii a je hlavným mestom štátu Roraima. Leží na západnom brehu rieky Rio Branco, 220 km (136 míľ) od hraníc s Venezuelou. Je to jediné brazílske mesto, ktoré leží nad rovníkom. Bolo založené v roku 1890.

Boa Vista je najľudnatejším okresom v štáte Roraima, približne polovica obyvateľov štátu žije tu. Obchodné a partnerské vzťahy má s mestom Lethem, v Guayane a Santa Elena de Uairén vo Venezuele. Tieto mestá sú väčšie mestá, spojené cestným prepojením s mestom, hoci menšie obce sú po asfaltovej ceste tiež dosiahnuteľné. Letecká doprava je ale jediným prostriedkom dopravy s ostatnými regiónmi krajiny.

Federálna vláda spustila projekt, ktorý spojí Manaus a Boa Vista cestným prepojením, a to asfaltovaním existujúcej BR 319, ako aj vybudovaním niekoľkých mostov cez Amazonský prales.

Toto moderné mesto sa líši od ostatných miest na severe Brazílie ako plánované mesto. Architektom bol Darci Aleixo Derenusson, ktorý navrhol mesto s obdobným pôdorysom, ako má Paríž. Hlavné ulice sa stretávajú v Civic Center Plaza.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Boa Vista na anglickej Wikipédii.