Bolometer

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Bolometer v prevedení „pavúčia sieť“[1]10¢ minca pre porovnanie

Bolometer je citlivý prístroj na meranie slabého žiarenia, založený na rezistore s vysokým teplotným súčiniteľom.[2]

Zhotovuje sa ako vhodne tvarovaný tenký pásik čistého kovu (platina) s vývodmi na galvanometer.[2] Od vedľajších rušivých vplyvov (straty konvekciou) sa bolometer izoluje vákuovým puzdrom. Pohlcovaním dopadnutého žiarenia sa mení odpor bolometra, na základe čoho sa vypočíta množstvo pohltenej energie. Bolometer je vhodný aj na veľmi presné meranie teploty. V spojení s ďalekohľadom sa ním meria žiarenie hviezd a tepelné žiarenie Mesiaca a planét. Moderné konštrukcie majú namiesto kovového pásika termistor. Na premeriavanie rozloženia intenzity v spektre (najmä Slnka) sa používa spektrobolometer.[3]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Jet Propulsion Laboratory Herschel Mission NASA Contributions : SPIRE Instrument [online]. herschel.jpl.nasa.gov, [cit. 2021-10-15]. Dostupné online.
  2. a b Bolometer. In: Encyclopædia Britannica [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2021-10-15]. Dostupné online.
  3. Spectrum bolometer. In: Encyclopædia Britannica [online]. Encyclopædia Britannica, [cit. 2021-10-15]. Dostupné online.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Bolometer


Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.