Brahmanka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brahmanka
Brahma (rasa kur) 078.jpg
Základné informácie
krajina pôvodu USA USA
stupeň prešľachtenia ušľachtilé plemeno
smer úžitkovosti mäsový typ
Telesná charakteristika
hmotnosť samca nad 3,7 kg
hmotnosť samice nad 3,0 kg
telesný rámec velký
farba svetlá kolumbia bielo čierna, svetlá kolumbia bielo modrá, tmavá vlnitá,
žltá kolumbia čierna, žltá kolumbia modrá, jarabičia vlnitá čierna, jarabičia vlnitá modrá, aj ďalšie, ale sú veľmi málo chované
Commons-logo.svg multimediálny obsah na Commons

Brahmanka je veľká, silná a výrazne mäsitá sliepka, ktorá sa chová predovšetkým ako plemeno s mäsovou úžitkovosťou.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Pre brahmanky je typické mohutné, široké a vysoko a nesené telo. Hrebeň je malý, hráškovitý, trojradý a bez tŕňa, medzi jemnými krčnými lalokmi je dobre vyvinutý krčný záhyb. Sú nápadné bohatým, mäkkým perím a operenými behákmi.

Je to predovšetkým mäsové plemeno s pokojnou povahou. Sú kvokavé, ročná priemerná znáška je 120 – 140 vajec so žltohnedou škrupinkou o hmotnosti minimálne 53 g.

Pôvod plemena[upraviť | upraviť zdroj]

Brahmanka bola vyšľachtená v Severnej Amerike z ázijských plemien hydiny, z kočiniek a malajok.

Chov brahmanok[upraviť | upraviť zdroj]

Plemeno brahmanka je jedno z najväčších plemien na svete. Dobrý kohút by si mal zo stola zobrať zrnko kukurice bez toho aby vyskočil. Niekedy sa zaradzovala k plemenám mäsovým, ale v terajšej dobe už toto delenie nie je celkom pravdivé. Je to veľké, mohutné a ťažké plemeno. Kohút dosahuje v dospelosti hmotnosť až 5,5 kg. Sliepky dosahujú hmotnosť až 4 kg. Dospelosť dosahujú vo veku asi 9 mesiacov. Vychovať tak veľké a najmä vysoké zviera si vyžaduje náročné kŕmenie najmä v čase rastu na množstvo bielkovín a minerálnych látok. Na vychovanie kurčiat do dospelosti vonkoncom nestačí len obsah minerálnych látok v kŕmnej zmesi pre kurčatá. Je potrebné pridávať navyše vápnik, či už vo forme kŕmneho vápna, alebo vápenca. Potom si vyžaduje pravidelný prísun ostatných minerálnych látok vo forme minerálnych doplnkov. Je to plemeno citlivé na kŕmenie. V kŕmnej dávke potrebuje aj dostatok vlákniny, ale nie prebytok (max. do 4 % z celkovej KD), lebo tento znižuje stráviteľnosť a využiteľnosť krmiva. Kurčatá, ale najmä dospelé brahmanky sú prítulné až milé a to i napriek svojej veľkej hmotnosti.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Brahmanka

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Brahmánka na českej Wikipédii.